*Πλέι οφ, πρώτος όμιλος.

*2η αγωνιστική

*Στο πρωτάθλημα (22/9): Aτλέτικο Τζούνιορ – Μιγιονάριος 0-1

*Στο Απερτούρα: Μιγιονάριος – Τζούνιορ 0-0

*Στον τελικό κυπέλλου: Τζούνιορ – Μιγιονάριος 1-0 και Μιγιονάριος – Τζούνιορ 2-0

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΖΟΥΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα απίθανο παιχνίδι με δραματικό φινάλε, ηττήθηκε από την Ντεπόρτες Περέιρα με 4-3 στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Τρελό ματς που τα είχε όλα. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, έμεινε πίσω στο σκορ στο 35′, στο 57′ έγινε το 2-0, ωστόσο έβγαλε αντίδραση και με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (69′, 73′)  το ματς ήρθε στα ίσα. Στο 87′ με υπέροχο τέρμα, η αντίπαλος πήρε ξανά το προβάδισμα, ισοφάρισε εκ νέου με πέναλτι στο 90+4′, αλλά στο 90+9′ δέχτηκε το τελικό 4-3, έχοντας μάλιστα και αριθμητικό μειονέκτημα στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Δεν της βγαίνουν και πολλά το τελευταίο διάστημα, αφού όχι μόνο έχασε το κύπελλο με ανατροπή σε διπλά ματς, αλλά ξεκίνησε με το αριστερό και την παρουσία της στα πλέι οφ. Δίχως αμφιβολία, πρόκειται για μία ομάδα με ποιότητα, που της λείπουν όμως τα στοιχεία του πρωταθλητισμού. Μία ντουζίνα απουσίες.

Ατλέτικο Τζούνιορ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΛΟΣ ΜΙΓΙΟΝΑΡΙΟΣ

Προηγούμενο ματς: Έχοντας φόρα από την κατάκτηση του κυπέλλου και παρότι ανώτερη σε όλο το ματς, έμεινε στο 1-1 με την Σάντα Φε εντός έδρας στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά σε μία ανύποπτη στιγμή έμεινε πίσω στο σκορ στο 25′. Παρότι ισοφάρισε στο 58′ και πίεσε έντονα για την ανατροπή, αυτή δεν ήρθε ποτέ και έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο κίπερ, ο οποίος μάλιστα έπιασε και πέναλτι δέκα λεπτά μετά την ισοφάριση.

Δεν προβληματίζεται ιδιαίτερα, αφού το παρατεταμένο ντεφορμάρισμά της φαίνεται να ανήκει στο παρελθόν. Θέλει να εκμεταλλευτεί το προβληματικό κλίμα της γηπεδούχου και να πάρει την νίκη, που θα την φέρει υπό προϋποθέσεις στην κορυφή του ομίλου. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, πέρα από αυτό του αμυντικού Βέγκα.