*1η αγωνιστική της Απερτούρα.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σάντος Λαγκούνα, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Φιλίπε στο 17’ και το 0-2 ο Μπόλι στο 30’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λαμονγκέ στο 56’.

Άφησε θετικές εντυπώσεις στη τελευταία της εμφάνιση την περασμένη αγωνιστική περίοδο, χωρίς όμως να μπορέσει να βρεθεί στα πλέι-οφ. Είχε ευκαιρίες, τις εκμεταλλεύτηκε πλήρως και κατάφερε να βρει δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρκετά θετικά στοιχεία άφησε την περασμένη σεζόν, παρ’ όλα αυτά η αποτυχία της να βρεθεί στα πλέι-οφ της Κλαουζούρα έφερε τον Γκουστάβο Ντα Σίλβα στην πόρτα της εξόδου. Νέος τεχνικός είναι ο Ισπανός Ντόμινικ Τορέντ, ο οποίος είδε όμως τον αμυντικό Ουνάι Μπιλμπάο να αποχωρεί για την Κλαμπ Τιχουάνα(2.800.00€), ενώ το όνομα του αντικαταστάτη του είναι Κριστιάνο Πιτσίνι, ο οποίος αγωνιζόταν στη Σαμπντόρια.

Ατλέτικο Σαν Λουίς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Τυπικά γηπεδούχος στη νίκη επί της Τίγκρες με σκορ 2-1, στα πλαίσια του Καμπεόν Ντε Καμπεόνες. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρουνέτα στο 7’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ντιλορσούν στο 24’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μάρτιν στο 35’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για την Κλαμπ Αμέρικα. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά, μένοντας πίσω στο σκορ, κατάφερε στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντάς το πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκκίνησε τη σεζόν, καθώς αναδείχθηκε πρωταθλήτρια του Καμπεόν Ντε Καμπεόνες. Ύστερα και από αυτή την επιτυχία, ο Αντρέ Ζαρντίμ υπέγραψε την επέκταση του συμβολαίου του, με τη διοίκηση να είναι φυσικά ενθουσιασμένη με τη δουλειά του. Υπήρξαν φυσικά αποχωρήσεις, με το κορυφαία αυτή του επιθετικού Κινόνες(13.800.000€) στη Σαουδική Αραβία. Όσο αφορά τις μεταγραφές ενισχύθηκε κυρίως στη μεσαία γραμμή με την αγορά του Έρικ Σάντσες από την Πατσούκα(9.000.000€).