*5η αγωνιστική του Β’ ομίλου

*Στον πρώτο γύρο: Κουιάμπα – Ατλέτικο Ρίβερ Πλέιτ 1-2

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Ρεντίστας, χάρη σε τέρμα του Μπόρμπας στο 23ο λεπτό, αφού είχε γλιτώσει σε μία – δύο περιπτώσεις από το να δεχθεί γκολ νωρίτερα. Είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και λίγο έλειψε να δεχθεί και την ισοφάριση προς το τέλος.

Η Ατλέτικο Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Ρεντίστας, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, οι οποίες ήταν με το ίδιο σκορ (2-1) και μία εξ αυτών ήταν στο γήπεδό της, για τον θεσμό που αγωνίζεται και απόψε.

Στο πρωτάθλημα Ουρουγουάης τα πηγαίνει σχετικά καλά, αφού  μετά από 12 αγωνιστικές είναι στην έκτη θέση, χωρίς να είναι πολύ μακριά από την κορυφή, ούσα στο -6 από αυτήν για την ακρίβεια. Αλλά τα πράγματα είναι αρκετά χειρότερα στο Κόπα Σουνταμερικάνα, όπου είναι ουραγός του ομίλου, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο και έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Συνεχίζει να απουσιάζει ο μακροχρόνια τραυματίας αριστερός μπακ Ραμίρες.

Ατλέτικο Ρίβερ Πλέιτ Στατιστικά

*Εχει 3/4 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 7/11 G/G εντός έδρας το 2022.

*Εχει 6/11 under 2,5 εντός έδρας το 2022.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΚΟΥΙΑΜΠΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Κουιάμπα έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Σάο Πάουλο, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Ζένισον στο 33’, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από ένα πολύ αυστηρό πέναλτι, από τον Καλέρι στο 66’, έμεινε με παίκτη λιγότερο έξι λεπτά αργότερα και ηττήθηκε από τέρμα του Νικάο στο 82ο λεπτό.

Η Κουιάμπα έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Σάο Πάουλο, παρόλο που προηγήθηκε, με ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις να είναι εναντίον της, πληρώνοντας και το γεγονός πώς έπαιξε με παίκτη λιγότερο για κάποιο χρονικό διάστημα. Αλλωστε έτσι δέχθηκε και το δεύτερο τέρμα που την οδήγησε στην ήττα.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, ενώ έχει μόνο μία νίκη, μακριά από την έδρα της, στους 10 πιο πρόσφατους, με έξι ήττες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος Βραζιλίας, στο δεύτερο μισό του, στην 14η θέση, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού. Και είναι χειρότερα στο Κόπα Σουνταμερικάνα, ισόβαθμη στην τελευταία θέση του ομίλου με τη σημερινή της αντίπαλο.

Και όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις στην Βραζιλία, το μάρμαρο πλήρωσε ο προπονητής της, με τον Πιντάδο να αποχωρεί, έχοντας στον πάγκο της ως υπηρεσιακό τον Λουίζ Φερνάντο Ιουμπέλ μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης του. Αλλά στο σημερινό παιχνίδι αυτόν τον ρόλο θα αναλάβει ο προπονητής της ομάδας κάτω των 23 ετών, Γουίλιαν Αραούζο, αφού αναμένεται να παραταχθεί με ομάδα που θα έχει αρκετούς νεαρούς στην ενδεκάδα, καθώς δεν υπάρχουν πιθανότητες πρόκρισης.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες επιθετικοί Εβερτον, Αντρε, χτύπησε και ο μέσος Καμίλο που λείπει εδώ και λίγο καιρό.