*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπραγκαντίνο-Ατλέτικο Παραναένσε 2-0

*Η Ατλέτικο Παραναένσε δεν έχει χάσει ποτέ εντός απότ την Μπραγκαντίνο, με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες στο παρελθόν.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Παραναένσε έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, με δύο γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τους Βίκτορ Λουίς (14’), Σλιμανί (45’), χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει, παρά την πίεση της, στη συνέχεια του αγώνα.

Η Ατλέτικο Παραναένσε ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι της πόλης, μία ήττα που εκτός από γόητρο, της στοιχίζει και βαθμολογικά.

Άλλωστε ήταν η πρώτη της στο εθνικό πρωτάθλημα μετά από 10 αγωνιστικές που είχε ίδιο αριθμό νικών και ισοπαλιών. Ειδικά στο γήπεδό της έχει χάσει στο εθνικό πρωτάθλημα μόνο από την Γκρέμιο, με οκτώ νίκες σε 13 αγώνες που έχει παίξει σε αυτό.

Πλέον μοναδικός στόχος της είναι το εθνικό πρωτάθλημα, εκεί που βρέθηκε εκτός πρώτης εξάδας, στις θέσεις που οδηγουν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, σε απόσταση βολής από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ατλέτικο Παραναένσε Στατιστικά

*8/13 G/G εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*8/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μπραγκαντίνο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Παλμέιρας με τέρμα του Ραμίρες στις καθυστερήσεις! Είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Έντρικ στο 15ο λεπτό, αλλά ισοφάρισε με πέναλτι του Σάσα στο 61’ πριν έρθει το δεύτερο γκολ στο τέλος.

Η Μπραγκαντίνο κέρδισε στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής με 2-1 εντός έδρας την Παλμέιρας, έστω και με γκολ στις καθυστερήσεις, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας στο -7 την πρωτοπόρο Μποταφόγκο.

Επομένως μπορεί κάλλιστα, εκτός από συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, να ονειρεύεται ακόμη και κατάκτηση πρωταθλήματος.

Βέβαια θα πρέπει να κάνει υπέρβαση, ακόμη και να κερδίσει σε έδρες σαν την σημερινή, όπου δεν έχει καθόλου καλή παράδοση.

Δείχνει πάντως φορμαρισμένη, με τρεις σερί νίκες, τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, αν και μόνο μία εξ αυτών ήταν μακριά από την έδρα της.