16η αγωνιστική

*Αήττητη η Ατλέτικο Παραναένσε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπαΐα, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 47ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ζουλιμάρ (50′) και Ντι Γιόριο (78′). Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 74′.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Ατλέτικο Παραναένσε, μετά και την ήττα με 1-2 από τη Σάο Πάολο. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, της οποίας και επικράτησε με 1-2 έχοντας υπηρεσιακό στον πάγκο της. Ανώτερη σε γενικές γραμμές, δεν πέτυχε όμως κάτι μέχρι την ανάπαυλα και κόντρα στη ροή βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πιο σοβαρή στην πορεία, εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό της πλεονέκτημα για να κάνει την ανατροπή.

Αποτέλεσμα που τη διατηρεί στις πρώτες κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -6 από την κορυφή. Ηττήθηκε μια φορά στα επτά φετινά εντός της (4-2-1). Ήρθε σε συμφωνία με τον 32χρονο Ουρουγουανό τεχνικό Μαρτίν Βαρίνι, μέχρι το τέλος της σεζόν από τη Ντεφενσόρ, αν και δεν έχει βγει ακόμη η επίσημη ανακοίνωση. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Εσκιβέλ.

Ατλέτικο Παραναένσε Στατιστικά

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Παλμέιρας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 61ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Μπαΐα, μετά και το εντός 2-0 επί της Ζουβεντούδε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ροζέριο Σένι φιλοξενήθηκε από την Παλμέιρας, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Αρκετά προβληματική η εμφάνιση της, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει ανταγωνιστική και να βάλει δύσκολα στην αντίπαλο της, ενώ και αμυντικά είχε σοβαρά θέματα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Σάο Πάολο, ούσα και στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο. Αποδυναμώνεται αρκετά μακριά από την έδρα της, δεν επικράτησε σε κανένα από τα πέντε τελευταία αντίστοιχα ματς, έχοντας κατά σειρά δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Από ίωση ταλαιπωρείται ο αμυντικός Ντουάρτε, ζήτησε να αποχωρήσει από την ομάδα ο φορ Εστουπινιάν.