*Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στη φάση των “16” του Κόπα Λιμπερταδόρες. Η τρίτη κάθε ομίλου παίζει play off για τη συμμετοχή της στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Στον πρώτο γύρο: Λιμπερτάδ-Ατλέτικο Παραναένσε 1-2

*Η Ατλέτικο Παραναένσε έχει 3/3 νίκες εντός έδρας απέναντι στην Λιμπερτάδ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Παραναένσε κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μποταφόγκο, με ένα απίστευτο γκολ του Άλεξ Σαντάνα στο 42ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε αρκετές ευκαιρίες.

Η Ατλέτικο Παραναένσε κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Μποταφόγκο, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στα προηγούμενα παιχνίδια της. Μόνο μία εξ αυτών ήταν στο γήπεδό της, η μοναδική το 2023, από την Γκρέμιο, με 13 νίκες σε 17 αγώνες της εντός.

Με αυτή τη νίκη ανέβηκε πάλι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 8η θέση του, στο -6 από την κορυφή και στο -2 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν απευθείας σε ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Σε αυτόν τον θεσμό για τον οποίο αγωνίζεται σήμερα είναι στην κορυφή του ομίλου, αλλά μόλις στο +1 από την σημερινή της αντίπαλο και την Ατλέτικο Μινέιρο που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας έμπειρος μέσος Φερναντίνιο και τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Πάμπλο.

Ατλέτικο Παραναένσε Στατιστικά

*Εχει 10/17 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 9/17 G/G εντός έδρας

ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς:Η Λιμπερτάδ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Σέρο Πορτένιο, σε έναν αγώνα που αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 12ο λεπτό, πριν μείνει με 9 παίκτες στο 33’, σε φάση που υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Μοράλες το εκτέλεσε εύστοχα και την έβαλε πίσω στο σκορ, με τον Γκαλεάνο στο 72ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λιμπερτάδ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Σέρο Πορτένιο, αλλά χρειάστηκε να μείνει με 9 παίκτες για να δεχθεί και τα δύο γκολ! Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από πέντε σερί νίκες.Αλλά και πρώτη της εκτός έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες μακριά από το γήπεδό της.

Ακόμη και με αυτή την ήττα, βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α’ Παραγουάης, στο +10 από την δεύτερη θέση, με την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας.

Σε αυτόν τον θεσμό βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου της, αλλά “ζωντανή” στην υπόθεση πρόκριση, είτε για το Κόπα Λιμπερταδόρες, είτε για τα play off του Κόπα Σουνταμερικάνα.