*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φόρταλεζα-Ατλέτικο Παραναένσε 1-0

*Η Ατλέτικο Παραναένσε είναι αήττητη σε οκτώ αγώνες εντός έδρας απέναντι στην Φορταλέζα, με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Παραναένσε ήταν σχεδόν ακίνδυνη και έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Παλμέιρας, χωρίς να απειλήσει καθόλου την αντίπαλο της, δεχόμενη ένα γκολ από τον Έντρικ μόλις στο έκτο λεπτό.

Η Ατλέτικο Παραναένσε αποχαιρέτησε το Σάο Πάουλο, όπου έπαιξε δύο σερί αγώνες, με ισάριθμες ήττες, με ίδιο σκορ μάλιστα, αφού έχασε και από την Παλμέιρας με 1-0, μετά την ήττα από την Κορίνθιανς. Αλλά με την απόδοση που έπιασε, δεν δικαιούταν και κάτι περισσότερο, μάλλον ήθελε τις ισοπαλίες.

Τουλάχιστον επιστρέφει στην έδρα της, εκεί που μοιάζει αρκετά πιο δυνατή, αφού είναι αήττητη εδώ και 10 αγώνες, αν και έχει και πέντε ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Στο πρωτάθλημα πάντως έχει χάσει εντός μόνο από την Γκρέμιο, τον μακρινο Μάιο!

Είναι πάντα στο παιχνίδι για την διεκδίκηση μίας θέσης που θα οδηγήσει στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Αυτή τη στιγμή είναι στην έβδομη, εκτός πρώτης εξάδας, αλλά στο -4 από την έκτη που οδηγεί στα προκριματικά του, με ένα παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα που είναι εκεί (τη Φλαμένγκο) ενώ είναι στο -7 από την τέταρτη που στέλνει απευθείας στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το σχεδόν σίγουρο είναι πώς θα συμμετάσχει, στη χειρότερη περίπτωση, στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ατλέτικο Παραναένσε Στατιστικά

*11/16 G/G εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*9/16 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα δέχθηκε δύο γκολ προς το τέλος των δύο ημιχρόνων, χάνοντας με 0-2 εντός έδρας από την Φλαμένγκο. Το πρώτο ήρθε από τον Πέδρο στο 45’ και το δεύτερο από τον Λουίς Αραούζο στο 87ο λεπτό, χψρίς να καταφέρει να αντιδράσει η ίδια.

Η Φορταλέζα ηττήθηκε και από την Φλαμένγκο με 0-2 εντός έδρας, με αυτή να είναι η τέταρτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα, πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη. Αυτό που έληξε ισόπαλο ήταν ο τελικός του Κόπα Σουνταμερικάνα, τον οποίο τελικά έχασε, κάτι που δείχνει να την επηρεάζει αρκετά.

Άλλωστε η τελευταία ήττα από την Φλαμένγκο ήταν η πρώτη στο γήπεδό της μετά από οκτώ αγώνες.

Αλλά αν συνεχίσει έτσι, πιθανόν να έχει θέμα και με την παραμονή της στην κατηγορία, αφού ναι μεν τώρα είναι στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, αλλά είναι μόλις στο +5 από την ζώνη υποβιβασμού.

Ο πιο εφικτός στόχος γι’ αυτήν μοιάζει η παραμονή στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.