4η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Λανούς στα 11 τελευταία μεταξύ τους (6-5-0).

ΛΑΝΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Εστουδιάντες. Ο Κανάλε άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό και παρότι η Λανούς έμεινε με 10 παίκτες (Ντίας) στο 56’, σκόραρε ξανά με τον Τρογιάνσκι στο 89’.

Απρόσμενα αποτελεσματικό το ξεκίνημα της Λανούς στο 2023, φιγουράρει στην κορυφή της λίγκας, ως η μοναδική ομάδα με 3/3 νίκες, ενώ στην περσινή LPF κατάφερε μόλις 5 νίκες σε 27 παιχνίδια!

Στοχευμένη και πετυχημένη η μεταγραφική ενίσχυση, οι νεοφερμένοι στόπερ Λέμα και Κανάλε προσφέρουν ασφάλεια-ηρεμία που έλειπε από το περσινό ρόστερ. Σημαντικός στα δύο πρώτα παιχνίδια και ο φορ Ντίας που επέστρεψε στο “Φορταλέσα”, σα μεταγραφές είναι και οι εξτρέμ Ντε λα Βέγκα, Εσκιβέλ, ο πρώτος γύρισε από τραυματισμό κι ο δεύτερος από δανεισμό. Πάνω απ’ όλα ο ανεπιθύμητος στους φιλάθλους αλλά έμπειρος κόουτς Κουδέλκα είχε χρόνο να δουλέψει στη διακοπή για να παρουσιάσει μία πολύ βελτιωμένη έκδοση.

Μετά το διπλό στην Σάντα Φε, την οριακή νίκη στο ντέρμπι με την Σαν Λορέντσο, τη Δευτέρα πέρασε νικηφόρα κι από τη Λα Πλάτα “χτυπώντας” στο κλείσιμο των δύο ημιχρόνων. Από στατική φάση στο πρώτο, με αντεπίθεση στο δεύτερο κι ενώ χρειάστηκε να απορροφήσει πίεση κι ευκαιρίες της Εστουδιάντες ενδιάμεσα.

Τιμωρημένοι για το σημερινό παιχνίδι ο βασικός φορ Ντίας και ο βασικός κίπερ Μοράλες.

ΛΑΝΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Άρσεναλ Σαραντί. Η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον Γκουζμάν στο 1ο λεπτό, αλλά στο 9’ αποβλήθηκε ο Πόμπο. Ο Μακ Άλιστερ ισοφάρισε για την Σεντράλ στο 30’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Άρσεναλ έμεινε με 9 παίκτες (Σπόρλε). Ο Βελίζ στο 49’ γύρισε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, οι οποιοι στο 74’ είχαν επίσης αποβολή (Ροντρίγκες).

Απρόσμενα θετικό το ξεκίνημα και της Σεντράλ στο 2023, την Κυριακή αξιοποίησε ξανά την έδρα της, ξανά με τις συγκυρίες να την ευνοούν, σε ματς που ξεκίνησε πολύ άσχημα.

Αιφνιδιάστηκε από την Άρσεναλ και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ μέσα από γρήγορη μετάβαση. Μία λάθος τοποθέτηση στο χώρο όμως και επιπόλαιο μαρκάρισμα από τον αντίπαλο στόπερ έφερε την απβολή που άλλαξε τις ισορροπίες. Κυριάρχησε εδαφικά με παίκτη παραπάνω η Σεντράλ, σύμφωνα στην ροή του αγώνα ισοφάρισε. Η Άρσεναλ έχασε πλάγιο τετ α τετ με παίκτη λιγότερο, αλλά ένα πάτημα στην επίθεση την άφησε με 9! Με κεφαλιά από κόρνερ έγινε η ανατροπή στην εκκίνηση της επανάληψης, εύκολη η διαχείριση στο υπόλοιπο του αγώνα για την ομάδα του Ρούσο, ο οποίος δήλωσε: “Καλές οι νίκες, αλλά θα πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε. Είχε πολύ καιρό να ανατρέψει σκορ η Σεντράλ και το καταφέραμε παρά την έντονη ζέστη.”