* Η Ράσινγκ κέρδισε τα 5 τελευταία μεταξύ τους ματς, 3 εντός, 2 εκτός.

* Under 2,5 οι 5/7 τελευταίες συναντήσεις τους, με N/G οι 3/4 πιο πρόσφατες.

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα: Ράσινγκ-Λανούς 2-0 (08/04).

ΛΑΝΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με τη Ροσάριο Σεντράλ εκτός με 1-1. Πήρε προβάδισμα με τον Πένια Μπιαφιόρε στο 23’, ισοφαρίστηκε από τον Ρούμπεν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θετικό αποτέλεσμα ο βαθμός, αλλά όχι και ιδανικό από τη στιγμή που είχε το προβάδισμα μέχρι τις καθυστερήσεις. Δεν την άξιζε πάντως τη νίκη, μία καλή στιγμή είχε στο παιχνίδι και τη μετέτρεψε σε γκολ έναντι μιας Σεντράλ που έκανε διψήφιο αριθμό τελικών προσπαθειών και άξιζε το λιγότερο ένα γκολ, μπορεί και περισσότερα.

Μια ανάσα από την πρώτη δεκάδα στη συνολική βαθμολογία, με νίκη θα βρεθεί εντός. Πέρα από αυτό όμως, αν νικήσει τη Ράσινγκ εντός, την πλησιάζει στο -2 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και μπαίνει ακόμα και στη μάχη του τίτλου.

Επιστρέφει στη Ρίβερ ο μεσοαμυντικός Πένια Μπιαφόρε, ζήτησε να μην αγωνιστεί άλλο με τα χρώματα της “γρανάτε”. Τραυματίες ο στόπερ Μουνιός και ο χαφ Μπόγιο, αμφότεροι βασικοί.

Λανούς Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει 6 under 2,5, τα 4 με N/G.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 8/10 τελευταία.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 εντός τη Ριέστρα με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα από τον Σολάρι.

Ίδρωσε για να τα καταφέρει, αλλά δικαιώθηκε απέναντι σε μια Ριέστρα που πήγε στην Αβεγιανέδα μόνο να αμυνθεί. Το σημαντικότερο όμως είναι ο τρόπος που βρήκε το γκολ, προήλθε από έναν εντυπωσιακό συνδυασμό με συρτές πάσες και όχι με γεμίσματα προς την περιοχή, όπως συνηθίζεται στα τελευταία λεπτά στην Αργεντινή.

Αυτή τη στιγμή είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα και παίζει και το καλύτερο ποδόσφαιρο στη Λίγκα Προφεσιονάλ. Συνεπώς επάξια θεωρείται μια από τις ομάδες που μπορούν να μπουν “σφήνα” σε Ρίβερ Πλέιτ και Μπόκα και να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Αρκεί να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς.

Απών με την Εθνική Χιλής ο πρώτος γκολκίπερ Άριας, ένας μεταξύ των πολλών σημαντικών απόντων, επιστρέφει ο σκόρερ Αδριάν Μαρτίνες.