*5η αγωνιστική του Α’ ομίλου

*Στον πρώτο γύρο: Μοντεβίδεο Γουόντερερς – Λανούς 0-1

ΛΑΝΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Λανούς έφερε 3-3 εκτός έδρας με την Σέντραλ Κόρδοβα αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο 15λεπτο από τα γκολ των Λόπεζ (6’), Λινάρες (15’). Μείωσε προσωρινά με τον Μαλκόρα στο 26’, αλλά δέχθηκε και τρίτο τέρμα με πέναλτι του Μαρτίνεθ στο 45’. Αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και το εκμεταλλεύτηκε πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφαρίζοντας, με τους Μπραγκιέρι (51’), Λόπεζ (53’), έχοντας ευκαιρίες και να πάρει τη νίκη.

Η Λανούς έχει να αγωνιστεί 10 μέρες, από τότε που αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με την Σέντραλ Κόρδοβα στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Αργεντινής. Και τερμάτισε στην 12η θέση του ομίλου της, έναν βαθμό πάνω από την ουραγό και ισόβαθμη με την προτελευταία ομάδα! Βέβαια σε αυτό το παιχνίδι έπαιξε με αρκετούς αναπληρωματικούς, αφού δεν είχε καμία σημασία.

Ουσιαστικά πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα, αφού στους οκτώ τελευταίους αγώνες της έχει ίδιο αριθμό ισοπαλιών και νικών, χωρίς καμία ήττα! Και μάλιστα στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες, με μία εξ αυτών να είναι για το Κόπα Σουνταμερικάνα, όπου βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου, αήττητη σε τέσσερις αγώνες και κρατώντας την τύχη στα χέρια της, αφού με 2/2 νίκες περνάει στην επόμενη φάση.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία εξτρέμ Ντε Λα Βέγκα, θα λείψει και ο τερματοφύλακας Μονέτι που διαγνώστηκε με κορωνοϊό στα τεστ που έγιναν πριν τον αγώνα και μπήκε σε καραντίνα.

Λανούς Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G

*Εχει 5/9 under 2,5 εντός έδρας το 2022

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ ΓΟΥΟΝΤΕΡΕΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντεβίδεο Γουόντερερς έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σίτι Τόρκε, ανοίγοντας το σκορ με τον Μέντες στο 10ο λεπτό, έπειτα από τεράστιο λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 37’ από τον Αλέντε, παρόλο που ο γκολκίπερ της απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε, δεχόμενη το γκολ στην επαναφορά. Και ενώ μετά το 44’ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, περισσότερο κινδύνεψε να δεχθεί δεύτερο τέρμα, παρά να σκοράρει.

Η Μοντεβίδεο Γουόντερερς έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Σίτι Τόρκε, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, έχοντας χάσει τον τελευταίο αγώνα που έπαιξε μακριά από την έδρα της. Γενικώς φέρνει πολλές ισοπαλίες, αφού ειδικά στο πρωτάθλημα Ουρουγουάης, οι μισοί αγώνες της έχουν λήξει χωρίς νικητή (6/12).

Είναι στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα του εγχώριου πρωταθλήματος, αλλά όχι πολύ μακριά, στο -7 συγκεκριμένα, από την κορυφή. Σε αυτόν τον θεσμό για τον οποίο αγωνίζεται σήμερα είναι στην 3η θέση, έχοντας κάποιες αμυδρές, περισσότερο μαθηματικές, παρά ουσιαστικές, ελπίδες για να τερματίσει πρώτη, πάντα υπό την προϋπόθεση να κάνει 2/2 νίκες.

Αξίζει να σημειωθεί πώς η ομάδα είναι «αδερφοποιημένη» με την Εστουδιάντες του Μπουένος Αϊρες, με την διοίκηση της να κάνει κάλεσμα στους οπαδούς της Εστουδιάντες να πάνε στο γήπεδο για να την βοηθήσουν!