* 11η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Αλντοσίβι (2-1-0) στα τρία τελευταία εκτός με τη Λανούς

ΛΑΝΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Χιμνάσια Λα Πλάτα. Ο Αλεμάν πέτυχε το μοναδικό γκολ με πέναλτι στο 29ο λεπτό και στο 45’ αποβλήθηκε ο Άουδε της Λανούς.

Συνεχίστηκε ο αγωνιστικός κατήφορος της Λανούς και στη Λα Πλάτα την Κυριακή, αν και η εμφάνισή της ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική και άξιζε κάτι από το ματς.

Μπήκε καλύτερα, έχασε δύο καλές ευκαιρίες πριν το λάθος αμυνόμενού της (χέρι) που χάρισε το (εντέλει) καθοριστικό πέναλτι στη Χιμνάσια. Η Λανούς συνέχισε να είναι πιο κινητική μέχρι την αυστηρή, εως ανύπαρκτη αποβολή της. Γλίτωσε στις ευκαιρίες της Χιμνάσια με παίκτη λιγότερο και στο τέλος είχε δύο μεγάλες φάσεις να ισοφαρίσει.

Τελευταίο ματς με τον υπηρεσιακό Ακόστα, παρουσιάστηκε κι επίσημα ο Κουδέλκα ως ο νέος προπονητής της ομάδας, απόψε θα κάνει το ντεμπούτο στον πάγκο.

“Οι Σαντ και Ακόστα θα είναι στυλοβάτες της ομάδας. Τους χρειαζόμαστε και τους άλλους παίκτες που έχουν βαρύ βιογραφικό. Μπορούν να συμβάλλουν με την εμπειρία τους, είναι παίκτες νικητές που έχουν καταφέρει πολλά. Πρέπει να εμπιστευτούμε το ρόστερ γενικότερα, δεν είμαστε μακριά από τις επιτυχίες” δήλωσε στην παρουσίασή του ο Κουδέλκα.

Ο 61χρονος κόουτς αναλαμβάνει μία ομάδα ουσιαστικά δίχως απτούς στόχους μέχρι το τέλος του έτους, αφού τα διεθνή εισιτήρια απέχουν 14 πόντους και στο Κύπελλο έχει αποκλειστεί.

ΛΑΝΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από την Ρίβερ Πλέιτ. Ο Παλαβεσίνο άνοιξε το σκορ στο 71’, ο Μπελτράν έκανε το 0-2 στο 73’ και τρία λεπτά αργότερα ο Μπόρχα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εντός προγράμματος ήττα αυτή της περασμένης Κυριακής από την Ρίβερ, τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, η οποία την κράτησε εντός επικίνδυνης ζώνης στη συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Με 5αδα στην άμυνα και  πολύ αμυντικούς προσανατολισμούς παρέταξε την ομάδα του ο Σομόσα, τελικά άντεξε για 70 λεπτά σε παθητικό ρόλο, δεν είχε ιδέες να απειλήσει τους “εκατομμυριούχους”. Εκτέθηκε όταν πήρε μέτρα για να ισοφαρίσει.

Στο τελευταίο ταξίδι της πήρε ανέλπιστο πόντο στην Σάντα Φε, εκμεταλλευόμενη την αυστηρότατη αποβολή της Κολόν (1-1) νωρίς στον αγώνα, παραμένει δίχως διπλό από τον Απρίλιο με ρεκόρ 0-2-6 έκτοτε.

Δεν αλλάζει το 5-3-2 για το σημερινό παιχνίδι ο Σομόσα, μοναδική αλλαγή στην 11αδα ο Μπόολσεν ως κεντρικό στόπερ.