*Προημιτελική φάση για τα πλέι οφ του Κλαουσούρα 2023. Διπλές αναμετρήσεις, οπότε και ακολουθεί αγώνας ρεβάνς. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ και την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Κλαμπ Αμέρικα – Ατλέτικο Σαν Λουίς.

*Τοπικό ντέρμπι, γνωστό και ως “Clasico Tapatio”, το οποίο θεωρείται και το πιο παλιό στην ιστορία του μεξικάνικου ποδοσφαίρου, καθώς ξεκίνησε το 1916.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Άτλας – Γουαδαλαχάρα 3-3

ΑΤΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κρουζ Αζούλ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Λοσάνο στο δεύτερο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος πανηγύρισε η Άτλας. Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ, η ομάδα του Μπέντζαμιν Μόρα φιλοξενήθηκε από την Κρουζ Αζούλ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, το οποίο κράτησε μέχρι τέλους σε ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, παρότι είδε να της ακυρώνεται και δεύτερο τέρμα στο φινάλε του ημιχρόνου. Συμπλήρωσε έτσι έξι σερί παιχνίδια αήττητη (3-3-0), ενώ κράτησε και ανέπαφη την εστία της στα δυο πιο πρόσφατα εξ αυτών. Εξέτισε την τιμωρία του ο Φουρχ και τέθηκε στη διάθεση του προπονητή του για το αποψινό ντέρμπι.

Άτλας Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Μασατλάν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Γκουσμάν (12′) και Βέγα (21′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 23ο λεπτό, για να βρει ακόμη δυο φορές δίχτυα στην πορεία με τους Μπελτράν (56′) και Μπριθουέλα (75′).

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Γουαδαλαχάρα, ερχόμενη από τέσσερις διαδοχικές νίκες. Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ομάδα του Βέλικο Παούνοβιτς υποδέχθηκε τη Μασατλάν, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να δέχθηκε προσωρινά τη μείωση σε 2-1 στα μέσα του ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο περιόρισε σημαντικά την αντίπαλο της και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της. Μοιράστηκε έτσι τη δεύτερη θέση με την Κλαμπ Αμέρικα, κόντρα στην οποία υστερούσε ωστόσο σε διαφορά τερμάτων. Ηττήθηκε μια φορά στις δέκα τελευταίες εξόδους της (5-4-1). Εκτός μάχης παραμένει ο τραυματίας Μασίας.