16η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Κιζιλζάρ – Ατιράου 1-1

ΑΤΙΡΑΟΥ

Συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις έδωσε την περασμένη αγωνιστική η Ατιράου, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα με 3-0 από την Σαχτιόρ Καραγκαντί εκτός έδρας. Κατώτερη των περιστάσεων, έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 35’). Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, δέχθηκε δεύτερο στο 74’ (2-0) και τρίτο στο 85’ της συνάντησης (3-0).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ατιράου, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Τομπόλ Κοστανάι (0-2), μετράει μια νίκη στις οκτώ πρόσφατες αγωνιστικές (1-3-4). Παρέμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης με 11 πόντους, στο -3 2 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο -5 απ’ την απευθείας σωτηρία. Διαθέτει επίσης τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με 11 γκολ ενεργητικό. Μεσοβδόμαδα πήρε εκδίκηση από τη Σαχτιόρ Καραγκαντί, την κέρδισε με 3-1 στον αγώνα ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου (0-0 το πρώτο παιχνίδι), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό (θα αντιμετωπίσει την Καϊράτ Αλμάτι). Εντός έδρας μετράει απολογισμό μια νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, ηττήθηκε στα τρία πιο πρόσφατα. Εξέτισε ο Σαπάροφ (Μέσος, 6, 0), αμφίβολος ο Καϊραλίεφ (Μέσος, 7, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη – πρόκριση 3-1 επί της Σαχτιόρ Καραγκαντί στο Κύπελλο.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan).

Το Ατιράου – Κιζίλζαρ παίζει στον Stoiximan

ΚΙΖΙΛΖΑΡ

Από την άλλη πλευρά, η Κιζιλζάρ επιβεβαίωσε την εκτός έδρας ανυπαρξία της, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Ζετίσου. Έμεινε πίσω με αυτογκόλ στο 13’ (1-0), ισοφάρισε στο 61’ (1-1), δεν έδειξε την ίδια θέληση με την αντίπαλο στη συνέχεια, δεχόμενη το γκολ της ήττας στις καθυστερήσεις (2-1 στο 93’). Επιστροφή στις ήττες για την Κιζίλζαρ μετά από δύο σερί νίκες επί των Τομπόλ Κοστανάι (0-1) και Σαχτιόρ Καραγκαντί (0-1), οπισθοχώρησε στην 11η θέση με 14 πόντους, ισοβαθμεί με την Ακτόμπε που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα μπαράζ παραμονής, ενώ είναι στο -2 απ’ την απευθείας παραμονή. Διαθέτει επίσης τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 25 γκολ σε 16 αγωνιστικές. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ μια νίκη και επτά ήττες, σε όλες τις ήττες δέχθηκε από δύο γκολ και πάνω.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ζετίσου.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.