ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΑΛΜΕΡΙΑ Προγνωστικά

7η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έχει υποστεί ήττα από την Αλμερία στα πρόσφατα 8 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 εντός έδρας, εναντίον της Ράγιο Βαγεκάνο, για το πρωτάθλημα. Στο 5’ ο Τρέχο σκόραρε για το 0-1, στο 14’ ο Ινιάκι Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 28’ ο Σανθέτ έκανε το 2-1 και στο 33’ ο Νίκο Γουίλιαμς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για το ημίχρονο. Στο 80’ ο Φαλκάο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, με διαδοχικές επιτυχίες και καλές εμφανίσεις, κυρίως στον επιθετικό τομέα. Προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με αντίπαλο τη Ράγιο Βαγεκάνο (3-2), παρότι δέχτηκε την “ψυχρολουσία” στα πρώτα λεπτά με το γκολ των φιλοξενούμενων. Έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε και ανέτρεψε την κατάσταση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Δεύτερη διαδοχική νίκη, καθώς επιβλήθηκε της Έλτσε με σκορ 1-4 για την πέμπτη αγωνιστική.

Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία ο απολογισμός σε έξι αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα για τα “Λιοντάρια” που φαίνεται να… “ρολάρουν” επιθετικά με τους αδερφούς Γουίλιαμς να είναι σε φόρμα. Μάλιστα, ο μικρότερος από τους δύο, ο Νίκο, έκανε ντεμπούτο στην εθνική ανδρών της Ισπανίας, στα πρόσφατα ματς για το Nations League. Στο αγωνιστικό σκέλος, επέστρεψε στις προπονήσεις ο Μπαλενθιάγα, όμως λείπει καιρό και είναι ανέτοιμος για ενδεκάδα. Εκτός δράσης οι Γιούρι Μπερτσίτσε, Βίβιαν, αμφίβολος ο Ντε Μάρκος.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις είχαν No Goal

*3/5 παιχνίδια είχαν over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΛΜΕΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από τη Μαγιόρκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 25’ ο Μαφέο πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος παρά τις ευκαιρίες από τις δύο ομάδες δεν άλλαξε το τελικό σκορ.

Η Αλμερία δεν είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και είναι ενδεικτικό ότι έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο μηδέν αναφορικά με τη συγκομιδή πόντων. Υπέστη ήττα εκτός έδρας, από τη Μαγιόρκα (1-0), χάρη σε ένα τέρμα που δέχτηκε στο πρώτο μέρος. Νωρίτερα, έχασε εντός έδρας από την Οσασούνα, επίσης με 0-1. Ίδιο σκορ και στην ήττα από τη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας τρεις αγωνιστικές νωρίτερα. Τρεις ήττες συνολικά για το συγκρότημα του Ρούμπι σε πέντε αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβισιόν, έχει μία νίκη και μία ισοπαλία ως θετικά αποτελέσματα έως τώρα.

Η αποχώρηση του Ουμάρ Σαντίκ σε συνδυασμό με τις απουσίες που αντιμετωπίζει, της προκαλούν προβλήματα τόσο στο δημιουργικό όσο και στον εκτελεστικό τομέα. Όσον αφορά την αποστολή, νέο πρόβλημα αποτελεί ο τραυματισμούς του στόπερ Τσούμι που μάλλον θα ξεκινήσει από τον πάγκο, ενώ στα θετικά είναι η επιστροφή των ντε λα Οθ, Λέο Μπαπτιστάο και Ντιέγκο Σόουζα στις προπονήσεις. Επίσης, είναι εκτός οι Άλεξ Θεντέγες, Πόθο και οι σταθερά απόντες, ως τραυματίες, Ιβάν Μάρτος και Κάρλος Νιέτο.