*9η αγωνιστική

*Σημειώθηκε “λευκή” ισοπαλία στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Αταλάντα παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (3-3-0).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Λάτσιο. Οι Ντε Κεϊτελάρε (5′ αυτ.) και Καστεγιάνος (11′) έκαναν το 2-0, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Έντερσον (33′) και Κολάσινατς (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βεσίνο στο 83′.

Βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 2-0 στην έδρα της Λάτσιο, γεγονός που δεν την πτόησε ιδιαίτερα επιστρέφοντας στην αναμέτρηση στο 63′. Η Αταλάντα πλήρωσε μία αμυντική αδράνεια στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στον Βεσίνο να βρεθεί ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή της και να γράψει με ένα πανέμορφο βολ πλανέ το τελικό αποτέλεσμα.

Ήττα μετά από πέντε αναμετρήσεις (4-1-0) για τους “μπεργκαμάσκι” που παραμένουν αήττητοι στις πέντε τελευταίες εντός έδρας στη Σέριε Α (4-1-0). Στις τρεις τελευταίες κράτησαν το μηδέν. Υποδέχονται στο Μπέργκαμο την Τζένοα μετά από περίπου 1,5 χρόνο, στις τρεις τελευταίες σχετικές μεταξύ τους αναμετρήσεις δεν αναδείχθηκε νικήτρια (2-2 τον Φεβρουάριο 2020, 0-0 τον Ιανουάριο 2021 και Μάρτιο 2022).

“Δεν μπορώ να διαγράψω το παρελθόν, θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα με προσωπικότητα”, ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής Γκασπερίνι που κάθισε στον πάγκο της Τζένοα σε δύο περιπτώσεις (2006-2010, 2013-2016). Βασικότατος αναμένεται ο Σκαμάκα που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, διαθέσιμος και πάλι ο Τολόι. Αμφίβολος για το αρχικό σχήμα ο Κολάσινατς. Την Πέμπτη (26/10) φιλοξενείται από την Στουρμ Γκρατς.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Μίλαν. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πούλισικ στο 87′. Με δέκα έμειναν και οι δύο ομάδες στις καθυστερήσεις (90+13′ Μαρτίνεθ / 90+8′ Μενιάν).

Έβαλε δύσκολα στη Μίλαν η Τζένοα, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να κρατήσει τουλάχιστον τον βαθμό στο “Luigi Ferraris” γνωρίζοντας την ήττα στα τελευταία λεπτά μίας αναμέτρησης με τρελό φινάλε. Στο 90+8′ αποβλήθηκε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και στο 90+14′ ο Πούσκας βγήκε απέναντι από τον… Ζιρού που φόρεσε γάντια κι έκανε σπουδαία απόκρουση, κρατώντας το μηδέν για τους φιλοξενούμενους.

Μία νίκη σε έξι αγωνιστικές πανηγύρισαν οι “γκριφόνι” επί της Ρόμα (4-1 εντός) στις 28 Σεπτεμβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 10 Ιανουαρίου 2016 για να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα (2-0), έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

“Πρέπει να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε με τη Μίλαν. Ο Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι μου έχει μάθει πολλά πράγματα”, ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής Τζιλαρντίνο. Νοκ άουτ τέθηκε ο Ρετέγκι λόγω τραυματισμού, τη θέση του θα πάρει ο Εκουμπάν. Τιμωρημένος ο βασικός πορτιέρο Μαρτίνεθ, κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί ο Λεάλι.