*Στον πρώτο γύρο: Σαμπντόρια – Αταλάντα 0-2

*NG στα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Αταλάντα πανηγύρισε τη νίκη στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με τη Γιουβέντους. Ο Λούκμαν άνοιξε το σκορ στο 4′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ντι Μαρία (25′ πεν.) και Μίλικ (34′). Την ανατροπή στην ανατροπή έκαναν Μέλε (46′) και Λούκμαν (53′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντανίλο (65′).

Προηγήθηκε με το καλημέρα κι ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αταλάντα παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στο Τορίνο με αντίπαλο τη Γιουβέντους, αν ήταν λίγο πιο προσεκτική θα μπορούσε να αποσπάσει και τους τρεις βαθμούς στη μεταξύ τους αναμέτρηση (3-3). Με πατημένο γκάζι έχει μπει στο 2023 το συγκρότημα του Γκασπερίνι σκοράροντας συνολικά 20 φορές σε πέντε αναμετρήσεις (3-2-0), παράλληλα μάζεψε την μπάλα έντεκα φορές από τα δίχτυα της.

Φτάνοντας τους 35 βαθμούς οι “μπεργκαμάσκι” βρίσκονται στην 6η θέση και το -2 από την 4αδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Νοκ άουτ για τέσσερις βδομάδες τέθηκε ο Παλομίνο λόγω τραυματισμού, τη θέση του θα πάρει ο Ντεμιράλ. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Κόοπμαϊνερς και αναμένεται να επιστρέψει στην ενδεκάδα. Δεν αποκλείεται να πάρει φανέλα βασικού ο Πάσαλιτς. Την Τρίτη (31/1) φιλοξενείται από την Ίντερ για το Κύπελλο Ιταλίας.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Ουντινέζε. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Εχιζίμπουε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Έχασε τρεις μοναδικές ευκαιρίες για να προηγηθεί (2′, 10′, 61′), δέχτηκε για πρώτη φορά απειλή στο 72′ και λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ πλήρωσε την αμυντική αδράνειά της δεχόμενη γκολ από προβολή του Εχιζίμπουε. Ο λόγος για την Σαμπντόρια που δεν λέει να σηκώσει κεφάλι, γνωρίζοντας έβδομη ήττα (σ.σ. χωρίς να σκοράρει) σε οχτώ αγωνιστικές (μία νίκη) από την Ουντινέζε στο “Luigi Ferraris” (1-0).

Παραμένοντας στους εννέα βαθμούς καταλαμβάνει την προτελευταία θέση και βρίσκεται στο -8 από τη ζώνη ασφαλείας, δείχνοντας πως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην αφόρητη πίεση που της ασκείται. Πολλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής Στάνκοβιτς ενόψει και της αποψινής αναμέτρησης στο Μπέργκαμο. Νοκ άουτ τέθηκαν Σαμπίρι και Κόλεϊ, δύσκολα θα πάρει θέση στην ενδεκάδα ο Γκαμπιαντίνι. Οι “μπλουτσερκιάτι” πανηγύρισαν τρεις νίκες στις πέντε τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Αταλάντα (δύο ήττες).