*Στον πρώτο γύρο: Ρόμα – Αταλάντα 1-0

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ρόμα σκόραρε στα 12 τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Φιορεντίνα. Ο Μέλε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (37′), απάντησε ο Καμπράλ με πέναλτι στο 58′.

Δημιούργησε μόλις δύο επικίνδυνες στιγμές, εκμεταλλεύτηκε τη μία αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Φιορεντίνα (1-1). Η Αταλάντα γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις από το δεύτερο γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπιράγκι από απευθείας εκτέλεση φάουλ (73′). Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας Σπορτιέλο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Μποναβεντούρα κρατώντας το 1-1.

Φτάνοντας τους 56 βαθμούς οι “μπεργκαμάσκι” καταλαμβάνουν την 7η θέση και βρίσκονται στο -7 από τη Ρόμα και την τετράδα, που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Πλήγμα αποτελεί η απώλεια του Λούκμαν (τραυματίας), αμφίβολη δίνεται η συμμετοχή του Πάσαλιτς. Σχεδόν αναγκαστικές οι επιλογές στο χώρο του κέντρου για τον προπονητής Γκασπερίνι. Την προηγούμενη σεζόν η Αταλάντα γνώρισε εντός έδρας διασυρμό (4-1) από τη Ρόμα στις 18 Δεκεμβρίου 2021.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας στην παράταση με 4-1 (2-1 κ.δ.) της Φέγενορντ. Ο Σπινατσόλα έκανε το 1-0 στο 60′, προτού ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ο Ιγκόρ Παϊσάο (80′). Ο Ντιμπάλα έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (89′), εκεί που σκόραραν οι Ελ Σαράουϊ (101′) και Πελεγκρίνι (109′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι (Χιμένες 120′).

Χρειάστηκε ένα πανέμορφο γκολ του Ντιμπάλα δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 90′ για να στείλει τη ρεβάνς με τη Φέγενορντ στην παράταση. Εκεί σκόραρε άλλες δύο φορές σφραγίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Επόμενη αντίπαλο για τη Ρόμα αποτελεί η Λεβερκούζεν, μέχρι τις διπλές μεταξύ τους αναμετρήσεις επικεντρώνεται στη μάχη εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ μέσω της Σέριε Α.

Οι “τζιαλορόσι” έκαναν το 3Χ3 (σ.σ. με μηδέν παθητικό) την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Ουντινέζε (3-0 εντός), καταλαμβάνουν οριακά την 4η θέση ισοβαθμώντας με την 5η Μίλαν, στο -2 βρίσκεται η Ίντερ. Στις πέντε τελευταίες εξόδους τους στη Σέριε Α έχουν απολογισμό 1-1-3 (σ.σ. δέχτηκαν γκολ στις τέσσερις). Τραυματίστηκαν μεσοβδόμαδα οι Βαϊνάλντουμ και Σμόλινγκ, θα χάσουν την αποψινή αναμέτρηση. Η λογική επιτάσσει τον προπονητή Μουρίνιο να σκέφτεται αλλαγές για το βασικό σχήμα του.