*13η αγωνιστική

*Παρελθόν αποτέλεσε ο Ρούντι Γκαρσία από τον πάγκο της Νάπολι. Τη θέση του πήρε ο Βάλτερ Ματζάρι.

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Στη μάχη των προπονητών ο Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι (Αταλάντα) προηγείται οριακά του Βάλτερ Ματζάρι (Νάπολι) έχοντας απολογισμό 6-3-5 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Δείτε όλα τα Προγνωστικά Στοιχήματος

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ουντινέζε. Ο Γουάλας άνοιξε το σκορ στο 44′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Έντερσον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε πέναλτι αστόχησε ο Σακσές για την Ουντινέζε στο 31′.

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Αταλάντα στην έδρα της Ουντινέζε, αποσπώντας στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας με όμορφη κεφαλιά του Έντερσον. Μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και δέχτηκε πίεση από τους γηπεδούχους που αστόχησαν σε πέναλτι (δοκάρι) και δημιούργησαν τουλάχιστον ακόμα 2-3 μεγάλες ευκαιρίες.

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριούς αυτές των “μπεργκαμάσκι” που βρίσκονται στο -1 από τη σημερινή αντίπαλό τους Νάπολι. Επικράτησαν αυτής στο Μπέργκαμο για τελευταία φορά τον Φεβρουάριο 2021 (4-2), ακολούθησαν δύο ήττες με 3-1 (Απρίλιος 2022) και 2-1 (Νοέμβριος 2022).

“Περιμένω την καλύτερη δυνατή εκδοχή της Νάπολι, ακόμα και μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της”, είπε ο προπονητής Γκασπερίνι. Ετοιμοπόλεμοι παρουσιάζονται Σκαλβίνι, Κολάσινατς, Χολμ, Ρουτζέρι και Ντε Κεϊτελάρε, αμφίβολος δίνεται ο Κόοπμαϊνερς. Τη θέση του τιμωρημένους Ντε Ρουν αναμένεται να πάρει ο Αντόπο. Την Πέμπτη (30/11) υποδέχεται την Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Έμπολι. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κοβαλένκο στο 90+1′.

Σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές ευκαιρίες η Νάπολι έπεσε θύμα της Έμπολι στο “Diego Armando Maradona”, γνωρίζοντας ήττα-σοκ πριν την διακοπή της Σέριε Α. Απείλησε σοβαρά μόλις δύο φορές, μία σε κάθε ημίχρονο, δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα ο τερματοφύλακας Μερέτ στο εκπληκτικό σουτ από πλάγια θέση του Κοβαλένκο στις καθυστερήσεις. Το εν λόγω αποτέλεσμα έφερε μία αναμενόμενη αλλαγή στην τεχνική ηγεσία των “παρτενοπέι”: Έφυγε ο Ρούντι Γκαρσία, ήρθε ο Βάλτερ Ματζάρι για τη δεύτερη θητεία του σε αυτή.

Η επιλογή του 62χρονου Ιταλού, ο οποίος ήταν ανενεργός από τον Μάιο 2022, φαντάζει ως λευκή πετσέτα στη μάχη υπεράσπισης του πρωταθλήματος. “Διαβάζω πολύ, πάντα προσπαθώ να είμαι ενημερωμένος για όλα. Στόχο μου αποτελεί να βοηθήσω με την εμπειρία μου, δεν πρόκειται να υποτιμήσουμε κανέναν και τίποτα”, είπε μεταξύ άλλων αυτός.

Οι ultras της Curva A έστειλαν το δικό τους μήνυμα στους ποδοσφαιριστές με πανό που ανάρτησαν έξω από το γήπεδο: “Αυτός που πλήρωσε ήταν ο προπονητής αλλά ας είναι ξεκάθαρο σε κάθε παίκτη: Η κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν σας δίνει ατιμωρησία”. Οι Οσίμεν και Ζιελίνσκι βρίσκονται στην αποστολή, ωστόσο κρίνεται αμφίβολη η συμμετοχή τους στο αρχικό σχήμα. Τη θέση του Μάριο Ρουί θα πάρει ο Ολιβέρα στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής. Την Τετάρτη (29/11) φιλοξενείται από τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ.