*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες θα δώσουν απόψε την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Αταλάντα θα αντιμετωπίσει ομάδα από την Ολλανδία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

*Η ήττα από την Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-1) την περασμένη σεζόν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ αποτελεί τη μοναδική της Αταλάντα σε 16 εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις (οχτώ νίκες, επτά ισοπαλίες).

*Ο Άγιαξ έχει αντιμετωπίσει συνολικά 45 φορές ομάδες από την Ιταλία με απολογισμό 13-16-16 (48-47 τα γκολ). Στις 18 αναμετρήσεις που έδωσε στη γειτονική μας χώρα σημείωσε πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες.

*Την τελευταία φορά που ταξίδεψε στην Ιταλία επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ 2018/19. Οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες στην Ολλανδία (1-1).

Αταλάντα – Άγιαξ στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αταλάντα αποτελούσε το μεγάλο φαβορί για νίκη επί της Σαμπντόρια, από την οποία γνώρισε ήττα-σοκ στο Μπέργκαμο (3-1) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Σάββατο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν με την υπέροχη ατομική ενέργεια του Κουαλιαρέλα. Με την ολοκλήρωση των 45′ είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ωστόσο αυτός νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Σπορτιέλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, παρόλα αυτά βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη όταν ο Τόρσμπι σκόραρε με κεφαλιά ψαράκι. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Σαπάτα διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον Γιάνκτο να βάζει …ταφόπλακα σε αυτούς στις καθυστερήσεις.

“Θα δώσουμε μία τελείως διαφορετική αναμέτρηση σε σχέση με αυτή κόντρα στην Σαμπντόρια, θα είναι πιο ανοιχτή. Θα δώσουμε ένα δυνατό τεστ. Από άποψη τακτικής διαφέρουμε σημαντικά με τον Άγιαξ”, είπε ο προπονητής Γκασπερίνι. Οι “μπεργκαμάσκι” ταξιδεύουν στην έδρα της Κροτόνε το Σάββατο για την 6η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Σαμπντόρια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 45′. Στο 59′ ο Τόρσμπι διπλασίασε τα τέρματα της Σαμπντόρια, προτού ο Σαπάτα μειώσει από την άσπρη βούλα (80′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιάνκτο στις καθυστερήσεις.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ Στατιστικά

*Over 2,5 στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*GG στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΓΙΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ποιος είδε τον Άγιαξ και δεν τον φοβήθηκε… Μετά την άδικη ήττα που γνώρισε από την Λίβερπουλ (1-0) στην “Johan Cruijff Arena”, στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, το συγκρότημα του τεν Χαγκ ξέσπασε με αντίπαλο την Φένλο της οποίας επικράτησε με το εμφατικό και, παράλληλα, ιστορικό 13-0 στο “De Koel” το Σάββατο , για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Όπως μπορεί να καταλάβει κανείς από το τελικό αποτέλεσμα, στο οποίο δεν υπάρχει τυπογραφικό λάθος, η μεταξύ τους αναμέτρηση δεν σηκώνει σχολιασμό.

Ο “Αίαντας” είχε οχτώ διαφορετικούς σκόρερ, πέντε γκολ πέτυχε ο Τραορέ και από δύο οι Εκελενκάμπ και Χούντελααρ. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος ισοβαθμώντας με τη Φίτεσε. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ έχει απολογισμό 1-1-3 (δεν σκόραρε στις τρεις), παραμένει αήττητος στις 15 εξόδους του (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών) σημειώνοντας επτά νίκες και οχτώ ισοπαλίες.

“Η Αταλάντα πρόκειται για μία άκρως εντυπωσιακή ομάδα, αξίζει συγχαρητήρια ο προπονητής της. Θέλουμε να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ιταλία”, είπε ο προπονητής του Άγιαξ, ο οποίος υποδέχεται την Φορτούνα Σιτάρντ το Σάββατο για την 7η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 13-0 της Φένλο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και εννέα στο δεύτερο. Η Φένλο αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 51′.