23η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Βιτορούλ – Άστρα 1-0

ΑΣΤΡΑ

Δεν ξεκίνησε έτσι όπως επιθυμούσε τις υποχρεώσεις της στην επανέναρξη του πρωταθλήματος η Άστρα, μένοντας στο 1-1 με τη Γκαζ Μετάν εκτός έδρας. Κατώτερη από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια πήγε με το εις βάρος της 1-0 στην ανάπαυλα (45’+1’). Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κάπως την απόδοσή της, ισοφάρισε με τον Μπουτεάν στο 66’ (1-1) και παρότι δέχθηκε πίεση στο υπόλοιπο του αγώνα, κατάφερε να κρατήσει το βαθμό ως το φινάλε.

Συμπλήρωσε έξι ματς αήττητη η Άστρα (3-3-0), που παρέμεινε στην 6η θέση με 32 πόντους, στο +3 απ’ την έβδομη θέση και θέλει να επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών, ώστε να εξασφαλίσει νωρίτερα τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Εξέτισαν οι Άλιμπεκ (Επιθετικός, 16, 2) και Μπέγκουε (Επιθετικός, 13, 2), συμπλήρωσαν κάρτες οι Μπέγιαν (Μέσος, 19, 1) και Ραντούνοβιτς (Μέσος, 17, 0), αμφίβολος ο Ερίκο (Μέσος, 13, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκαζ Μετάν.

Στατιστικό: G/G τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Άστρα – Βιτορούλ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας

ΒΙΤΟΡΟΥΛ

Από την άλλη πλευρά, η Βιτορούλ δεν μπόρεσε να μπει με το «δεξί» στο πρώτο παιχνίδι για το 2019, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία (0-0) με την Κραϊόβα εντός έδρας. Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά αυτές δεν ήταν αρκετές για να της δώσουν τη νίκη. Απειλήθηκε ελάχιστα από την αντίπαλο και δεν κινδύνεψε να χάσει το παιχνίδι ε καμία περίπτωση.

Βαθμός για τη Βιτορούλ, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες από τις Στεάουα (2-0), Κλουζ (0-1) και Χέρμανσταντ (1-0), συμπλήρωσε έξι παιχνίδια που αγνοεί τη χαρά της νίκης (0-2-3), φιγουράρει στην 4η θέση με 34 πόντους, έχει διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων από την 7η θέση και η συμμετοχή στα πλέι οφ είναι καθαρά στο δικό της χέρι. Δεν έχει νίκη στις τρεις πρόσφατες εξόδους της (0-1-2). Εξέτισαν οι Μπαλούτα (Αμυντικός, 17, 2) και Ντράγκους (Επιθετικός, 21, 5), συμπλήρωσαν κάρτες οι Χούρι (Μέσος, 17, 2) και Βίνα (Επιθετικός, 21, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κραϊόβα.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Βιτορούλ στα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.