* 18η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Άστον Βίλα στα 14 τελευταία εντός έδρας (8-6-0) με αντίπαλο την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Δείτε τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι πάμε στοίχημα

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπρέντφορντ. Ο Λιούις-Πότερ (45’) άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ, αλλά στο 71’ έμεινε με 10 παίκτες. Η Άστον Βίλα γύρισε το παιχνίδι με Μορένο (77’), Γουότκινς (85’) και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Καμαρά.

Ασταμάτητοι οι “villans”, έχουν καταφέρει να κερδίζουν ακόμα και στις μέτριες ημέρες τους, όπως την Κυριακή στο Λονδίνο, όπου το αήττητο σερί πήγε στο 7-2-0, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Είχε την κατοχή η ομάδα του Έμερι στην έδρα της Μπρέντφορντ, αλλά όχι την απαραίτητη ένταση, ούτε ενέπνεε ασφάλεια στις αμυντικές μεταβάσεις, με τον Βάσκο τεχνικό να αλλάζει το σύστημα σε 3-5-2. Δικαίως προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο κλείσιμο του ημιχρόνου από στατική φάση και στο ξεκίνημα της επανάληψης έδειχναν πιο απειλητικοί στην κόντρα. Η αποβολή τους όμως άλλαξε το σκηνικό και η κυνική Άστον Βίλα δεν άργησε να εξαργυρώσει το πλεονέκτημα χτυπώντας επίσης σε στατικά.

Επιστρέφει στο Villa Park μετά τις 9 Δεκεμβρίου, όταν με το 1-0 επί της Άρσεναλ έφτασε τις 15 σερί εντός έδρας νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, που αποτελεί ρεκόρ συλλόγου! Ρεκόρ και οι 25 νίκες που έχει κατακτήσει στο πρωτάθλημα μέσα στο 2023, συνολικά στο έτος έχει λιγότερους πόντους μόνο από τη Μαν. Σίτι.

Αν κάνει 16η διαδοχική νίκη θα κοιμηθεί στην κορυφή για πρώτη φορά σε αυτό το σημείο της σεζόν από το 1999.

Την Κυριακή σκόραρε ξανά ο Γουότκινς, έφτασε τα 9 γκολ στη φετινή Πρέμιερ και με ένα ακόμη θα γίνει ο 3ος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου με 50+ γκολ στη λίγκα.

“Είμαστε εδώ γιατί το αξίζουμε. Είμαστε πολύ δυνατοί εντός έδρας γιατί γινόμαστε απαιτητικοί και παίρνουμε ώθηση από τους φιλάθλους μας. Πρέπει να ευχαριστηθούμε την στιγμή και παράλληλα να κρατήσουμε υψηλές απαιτήσεις για το παιχνίδι μας.” δήλωσε ο κόουτς Έμερι.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισαν τιμωρία καρτών οι βασικοί Ντιν (αρ. μπακ) και Ντάγκλας Λουίζ (μέσος), αλλά δεν λείπουν οι σημαντικές απουσίες. Σημαντικότερη αυτή του Τόρες (στόπερ) που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι, ενώ πλήγμα είναι και η τιμωρία του Καμαρά (μέσος). Εκτός και ο Τίλεμανς (μέσος) με ενοχλήσεις, μακροχρόνια τραυματίες οι Μπουενδία (μέσος), Μινγκς (στόπερ), Τραορέ (εξτρέμ).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Τσέλσι. Ο Πάλμερ (54’) άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι και ο Τζάκσον (61’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τις “λεπίδες”, 4η στα 5 τελευταία παιχνίδια της αυτή του περασμένου Σαββάτου στο Λονδίνο, με την οποία διατηρήθηκαν στον πάτο της βαθμολογίας.

Σε ρόλο κομπάρσου η ομάδα του Γουάιλντερ από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Άντεξε για ένα ημίχρονο σε χαμηλά μέτρα, δεν είχε καμία απάντηση στο προβάδισμα των “μπλε” και το σκορ θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερο για τους γηπεδούχους. Τέλειωσε το ματς με 22% κατοχή και μόλις 0.36 xGoals, επιβεβαίωσε την επιθετική της ένδεια.

Για του λόγου το αληθές, στη φετινή Πρέμιερ έχει το χαμηλότερο επιθετικό δείκτη xGoals (13), ενώ τα 8.4 σουτ που παράγει μέσο όρο ανά παιχνίδι είναι αρνητικό ρεκόρ στη λίγκα από την σεζόν 1997-1998!

Παραμένει ως η μοναδική ομάδα δίχως εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το επί μέρους ρεκόρ στα ταξίδια της για την Πρέμιερ Λιγκ έχει φτάσει στο 2-4-27!

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός Ρόμπινσον (στόπερ), αλλά δεν αναμένεται να επιστρέψει κάποιος εκ των τραυματιών Ίγκαν (στόπερ), Μπάσαμ (στόπερ), Ντέιβις (μέσος), Τζέμπισον (φορ).

Αμφίβολοι λογίζονται οι Μπρούστερ (φορ), Νόρινγκτον-Ντέιβις (μπακ), ενώ ο κόουτς Γουάιλντερ ενημέρωσε ότι υπάρχουν κι άλλα προβλήματα τραυματισμών, δίχως να αποκαλύψει ονόματα.