Στον πρώτο γύρο: Νόριτς – Άστον Βίλα 1-0

* Η Άστον Βίλα διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της Άστον Βίλα για το πρωτάθλημα.

* Η Άστον Βίλα παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Νόριτς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Έξι βαθμούς πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της Νόριτς βρίσκεται στην κατάταξη του πρωταθλήματος η Άστον Βίλα, η οποία προέρχεται από δύο σερί νίκες. Πιο συγκεκριμένα αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χάντερσφιλντ (1-0 εκτός έδρας) στις 7 Μαρτίου το συγκρότημα του Μπρους επικράτησε των Σέφιλντ Γουένσντεϊ (2-0 εντός έδρας) και Γουίγκαν (2-0 εκτός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ με τον Τσέστερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε έντεκα λεπτά αργότερα ο Χόγκαν. Τρεις νίκες πανηγύρισαν οι «χωριάτες» στις ισάριθμες τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση.

Σε όλες διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου ο προπονητής της Άστον Βίλα τόνισε πως οι ποδοσφαιριστές του θα πρέπει να κερδίσουν και τα οχτώ υπολειπόμενα παιχνίδια, αν θέλουν να ελπίζουν σε είσοδο στα πλέι οφ ανόδου. «Πρόκειται για μία δύσκολη αποστολή, ωστόσο δεν θα το βάλουμε κάτω», τόνισε μεταξύ άλλων ο Στιβ Μπρους. Από την πλευρά του ο γενικός διευθυντής των «χωριατών», Κιθ Γουϊνές, μιλώντας στα αγγλικά ΜΜΕ τόνισε πως ο σύλλογος θα στοχεύσει στην άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ τη σεζόν 2017/18 με τον Στιβ Μπρους στον πάγκο του.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Άστον Βίλα από την έδρα της Γουίγκαν επικρατώντας με 2-0, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Άστον Βίλα επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΝΟΡΙΤΣ

Έπρεπε να περάσουν έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες, για να καταφέρει να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η Νόριτς. Πιο συγκεκριμένα πριν από δύο βδομάδες το συγκρότημα του Ίρβιν επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μπάρνσλεϊ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζέικομπ Μέρφι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 71’ με αυτογκόλ ο ΜακΝτόναλντ.

Χωρίς νίκη παραμένουν τα «καναρίνια» στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Νόριτς επί της Άστον Βίλα σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 28 Νοεμβρίου του 1992 (3-2). Με τους 57 βαθμούς που συγκέντρωσε η Νόριτς βρίσκεται πέντε μακριά από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ και την 6η θέση, η οποία οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Η Νόριτς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μπάρνσλεϊ, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Νόριτς αγνοεί τη νίκη στα 12 από τα 13 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Magicbet)