* Δεύτερος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, γνωστό και ως Carabao Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (CHA)

Μετά τις ήττες από τις Κάρντιφ (3-0 εκτός έδρας) και Ρέντινγκ (2-1 εκτός έδρας) η Άστον Βίλα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας εντός έδρας με 4-2 της Νόριτς για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Χούριχεϊν (22’) και Γκριν (42’). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τζος Μέρφι (60’), ωστόσο οχτώ λεπτά αργότερα ο Χούριχεϊν έκανε το 3-1. Στο 79’ ο Νέλσον Ολιβέιρα μείωσε για τη Νόριτς. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Χούριχεϊμ με το τρίτο προσωπικό γκολ του στο 85’.

Ο προπονητής των «χωριατών» αναμένεται να ξεκουράσει πολλούς από τους ποδοσφαιριστές του στην αποψινή αναμέτρηση με αντίπαλο τη Γουίγκαν για το Λιγκ Καπ Αγγλίας, καθώς πρώτος στόχος αυτών αποτελεί η άνοδος στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο Στιρ αναμένεται να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια του συλλόγου, ενώ ο Σάμπα θα αντικαταστήσει τον Τέρι στο κέντρο της αμυντικής γραμμής.

Προηγούμενο ματς: Η Άστον Βίλα επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Νόριτς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Άστον Βίλα σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Το Άστον Βίλα – Γουίγκαν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΟΥΪΓΚΑΝ (LEO)

Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα στη σεζόν για τη Γουίγκαν, καθώς σε τέσσερις αναμετρήσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Το Σάββατο (19/8) το συγκρότημα του Κουκ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Όλνταμ για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 8’ με τον Τόνεϊ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τζέικομπς στο 16’. «Το “Villa Park” αποτελεί ένα σπουδαίο γήπεδο, πηγαίνουμε με ανεβασμένη ψυχολογία σε αυτό», υπογράμμισε ο προπονητής της Γουίγκαν στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Σίγουρα η Άστον Βίλα βρίσκεται σε καλή κατάσταση, ειδικά μετά τη νίκη της επί της Νόριτς. Εμείς θα συνεχίσουμε το δρόμο που έχουμε χαράξει, δίνοντας ευκαιρία και στους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές μας να πάρουν λεπτά συμμετοχής. Ο πρωταρχικός στόχος μας παραμένει το πρωτάθλημα». Παρά το γεγονός πως βρίσκεται στη μεταγραφική λίστα πολλών ομάδων ο Πάουερ (ΜΕ) είναι στην αποστολή της Γουίγκαν.

Προηγούμενο ματς: Η Γουίγκαν επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Όλνταμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Γουίγκαν παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.