5η αγωνιστική

*Μετρούν 3/4 παιχνίδια με goal/goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Οσάνε δεν έχει υποστεί ήττα από τη Στέρνταλς-Μπλινκ στα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΣΑΝΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, εναντίον της Κονγκσβίνγκερ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Τούρνες σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 58’ ο Μπρινγκάκερ ισοφάρισε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οσάνε κατάφερε να φύγει “αλώβητη” από την έδρα της νεοφώτιστης Κονγκσβίνγκερ (1-1), όμως συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές πλέον χωρίς νίκη. Δύο ισοπαλίες και δύο ήττες ο απολογισμός. Το παράδοξο είναι ότι τα θετικά αποτελέσματα που έχει πάρει είναι αμφότερα εκτός έδρας, με το ίδιο σκορ 1-1. Η Οσάνε ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας της με τον 24χρονο κίπερ Τόμας Χίλε, ο οποίος θα αφοσιωθεί στις σπουδές του. Δεν είναι έτοιμοι να βοηθήσουν ακόμα οι Στέεν και Νίγκορντ.

Οσάνε Στατιστικά

*3/4 επίσημα ματς με γκολ εκατέρωθεν

*3/5 αναμετρήσεις είχαν over 3.5 γκολ

*Δέχτηκε γκολ σε 8/10 τελευταία εντός

ΣΤΕΡΝΤΑΛΣ-ΜΠΛΙΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-3 εντός έδρας, από την KFUM Όσλο, για το πρωτάθλημα. Στο 38’ ο Ρασκ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 77’ ο Ρένταλ ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 87’ ο Λόρεντσεν με αυτογκόλ έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 90+1’ ο Χούμελβολ-Νούνιες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στέρνταλς-Μπλινκ δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη με το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών στο τρέχον πρωτάθλημα. Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με αντίπαλο την KFUM Όσλο (1-3) που έβγαλε μεγαλύτερη ποιότητα στο επιθετικό κομμάτι. Το θετικό για την ομάδα του Λίλεμπο είναι ότι έχει πετύχει γκολ σε όλα τα επίσημα ματς που έχει δώσει. Είναι σταθερά εκτός δράσης οι Ρένινγκ και Λούνταλ.