21η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Ράουφος – Ασάνε 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Ασάνε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 44’ ο Σακόρ σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Μοιρασμένη κατοχή μπάλας και φάσεις, θα μπορούσε να είναι διαφορετικό το σκορ στο δεύτερο μέρος.

Η Ασάνε είναι ασταθής και φέτος, έχει ορισμένες αναλαμπές με καλές εμφανίσεις κι επιτυχημένα αποτελέσματα. Έχασε στις λεπτομέρειες στην έδρα της Σταρτ (1-0) στο προηγούμενο ματς, ήταν η τρίτη αποτυχία σε διάστημα πέντε αναμετρήσεων.

Έχει ακόμα πολύ δρόμο για να καταφέρει να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. “Θα είναι συναρπαστικό ματς απέναντι σε μια ομάδα που είναι σε φόρμα”, δήλωσε ο επιθετικός Ντιαγέ.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Ενγκ Στραντ και Τούρνες, αμφίβολοι Ουέλαντ, Χέλτνε-Νίλσεν. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπρουν-Χάνσεν.

Ασάνε Στατιστικά

*8/10 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*8/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/9 ματς εντός έδρας

ΡΑΟΥΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-0 εκτός έδρας, από τη Ράουφος, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 17’ ο Γιόνσγκορντ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 75’ και στο 90+2’ ο Αμπόφο πέτυχε δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ράουφος βρίσκει ρυθμό και φόρμα, έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία τελευταία και σταθερότητα. Πέτυχε ακόμα μία σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε της Σόγκνταλ (3-0) εντός έδρας. Τρίτη διαδοχική επιτυχία, ύστερα από το 2-1 επί της Σταρτ και το 1-2 κόντρα στη Σκάιντ.

Τέσσερις νίκες και μία ήττα σε πέντε ματς, επίδοση ενδεικτική της πορείας που πραγματοποιεί το συγκρότημα του Βόλεμαρκ. Βρίσκεται ακόμα στο μέσο της κατάταξης, αλλά με αυτό το ρυθμό αισιοδοξεί ακόμα και για εξάδα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι τιμωρημένος ο αμυντικός Χαρούνα, τραυματίες οι Έρσαλ, Χάγκμπε.