19η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Φρέντρικσταντ – Οσάνε 2-2

ΟΣΑΝΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την KFUM Όσλο, για το πρωτάθλημα. Στο 33’ ο Ντόγκμαν σκόραρε για το 0-1 και στο 45’ ο Λόρεντσεν έκανε το 0-2. Στο 45+1’ ο Ντελαβέρης μείωσε σε 1-2 για το ημίχρονο. Στο 90+2’ ο Ντζιέ ισοφάρισε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Οσάνε δεν έχει καταφέρει να βρει σταθερότητα στην απόδοσή της το τελευταίο διάστημα, όμως έρχεται από ένα άκρως θετικό αποτέλεσμα. Απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της KFUM Όσλο (2-2), σ’ ένα ματς που έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το “τρίποντο”, αλλά δέχτηκε γκολ ισοφάρισης στο φινάλε. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για το συγκρότημα του Ρέσλαντ, δεν έχει σημειώσει νίκη για τρεις αγωνιστικές. Για την ώρα, έχει διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και είναι σχετικά άνετη. Δύσκολα οι Βόγκεν, Κάλσος, Φρέντρικσεν και Κρίστοφερ Λάρσεν.

Οσάνε Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*3/5 παιχνίδια τελευταία με over 3.5

*Δέχεται γκολ σε όλα τα εντός έδρας

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-4 από τη Στάμπεκ εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο 22’ ο Γκιφτ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 24’ Έμπι ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 55’ ο Κρόγκσταντ έκανε το 1-2, στο 57’ ο Άλμπα ισοφάρισε εκ νέου για τους γηπεδούχους. Στο 74’ ο Αζέμι έκανε το 2-3 και στο 90+4’ και πάλι ο Γκιφτ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Φρέντρικσταντ διανύει κακή περίοδο αγωνιστικά, έρχεται από διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Έχασε και από τη Στάμπεκ (2-4) εντός έδρας και έφτασε τις τρεις διαδοχικές ήττες. Οι δύο από αυτές μάλιστα, εντός έδρας, έχοντας δεχτεί από τέσσερα γκολ. Γενικά η αμυντική λειτουργία για το συγκρότημα του Γιόχανσεν δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη. Παραχωρήθηκε στην KFUM Όσλο ο αμυντικός Αλεσάμι. Εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Λίντστρεμ, διαθέσιμος εκ νέου ο επίσης μέσος Όσχαϊμ. Αντιθέτως, είναι εκτός αποστολής οι τραυματίες Χάνσεν, Άουκλαντ και ο Χένρικ Γιόχανσεν.