17η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ατλέτικο Τουκουμάν. Ο Μακ Άλιστερ (14’) άνοιξε το σκορ για την Αρχεντίνος, με πέναλτι του Μενέντες (43’) ισοφάρισε η Ατλέτικο και ο Άβαλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 47’.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερις αποτυχημένες απόπειρες (0-3-1) για την “μπίτσο” με το δεύτερο διπλό της σεζόν. Την προηγούμενη Παρασκευή στο Τουκουμάν σκόραρε όσα γκολ είχε πετύχει στα 8 προηγούμενα πρωταθληματικά ταξίδια της !

Προηγήθηκε με πολύ ωραία συνεργασία σε κλειστό χώρο εντός περιοχής και λίγο αργότερα είχε γεμάτο δοκάρι για να αγκαλιάσει τη νίκη. Δίχως να έχουν απειλήσει νωρίτερα ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι από την άσπρη βούλα, αλλά η Αρχεντίνος συνέχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Σύμφωνα στην ροή του αγώνα ανέκτησε προβάδισμα με έξυπνο τελείωμα από τον φορ της, ξανά μέσα από σωστή ανάπτυξη.

Δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό ο ηγετικός στόπερ Τορέν, εκτός αποστολής έμειναν επίσης οι τραυματίες Μπιτόλο (αρ. μπακ), Φερέιρα (φορ) και ο σημαντικός Ρεδόνδο (μέσος) λόγω υποχρεώσεων με την Under-20 της χώρας.

Την Τετάρτη φιλοξενεί την Κορίνθιανς για την 4η αγωνιστική του Copa Libertadores.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπελγράνο. Ο Παγιέρο άνοιξε το σκορ στο 49’ και τρία λεπτά αργότερα ο Μπενεντέτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η “σενέισε” άφησε πίσω της την επεισοδιακή ήττα στο superclasico με την 3η διαδοχική νίκη στο “Μπομπονέρα”, όπου σταμάτησε την απρόσμενα ξέφρενη πορεία της Μπελγράνο. Ωστόσο χρειάζεται ένα καλό σερί για να καλύψει το κάκιστο ξεκίνημα της σεζόν και να πλησιάσει τις θέσεις για το επόμενο Libertadores.

Αφεντικό στο παιχνίδι η Μπόκα, στο πρώτο ημίχρονο ξοδεψε δύο μεγάλες ευκαιρίες παραγωγής του εξτρέμ Βίγια. Συνέχισε να είναι πιεστική στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε κάκιστη αντίδραση του αντίπαλου κίπερ. Πάνω στο μομέντουμ του προβαδίσματος βρήκε και δεύτερο γκολ στο transition για να “σβήσει” το τέμπο στην συνέχεια.

Μπήκε στην αποστολή, αλλά μάλλον θα ξεκινήσει από τον πάγκο ο Βίγια (εξτρέμ) γιατί έχασε προπόνηση λόγω της παρουσίας του στο δικαστήριο για την υπόθεση βιαιοπραγίας κατά της πρώην συντρόφου του. Επιστρέφουν στην αποστολή ο Βαλντές (στόπερ) που ξεπέρασε τραυματισμό και οι Μερεντιέλ (φορ), Βαλεντίνι (στόπερ), Βαρέλα (μέσος), Πολ Φερνάντες (μέσος) που εξέτισαν τις τιμωρίες τους από το superclasico. Εκτός έμειναν ο τιμωρημένος Έκι Φερνάντες (μέσος), οι τραυματίες Λανγκόνι (φορ), Ραμίρες (μέσος), Ρόχο (στόπερ), Σεμπάγιος (εξτρέμ) και οι Μπάρκο (αρ. μπακ), Ντι Λόγιο (στόπερ) λόγω διεθνών υποχρεώσεων.

Την Τετάρτη παίζει στην Κολομβία με την Ντεπορτίβο Περέιρα για την 4η αγωνιστική του Copa Libertadores.