* 14η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Αρχεντίνος στα 7 τελευταία μεταξύ τους (3-4-0)

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (12/05): Εστουδιάντες – Αρχεντίνος 1-1 (3-4 στα πέναλτι)

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ουνιόν Σάντα Φε. Ο Άβαλος πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης στο 35’ και το 87’.

Επιστροφή στις νίκες για την Αρχεντίνος μετά από τρία παιχνίδια, με ισάριθμες προβληματικές εμφανίσεις, κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι.

Παρά τις νέες απώλειες στα χαφ, την Κυριακή ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλε το ρυθμό της, απείλησε, σκόραρε με το κεφάλι ο Άβαλος, ο οποίος κλείδωσε και το “τρίποντο” στο φινάλε με ένα ακόμη φορίσιο γκολ. Viral έγινε το σκηνικό με τον κόουτς Μιλίτο να συζητά με οπαδό στις κερκίδες και να κάνει την αλλαγή που του ζήτησε!

Παρά την “κοιλιά” που έκανε η “μπίτσο” παραμένει ζεστά μέσα στην κούρσα για τα εισιτήρια που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά δύσκολα θ’ αντέξει μετά τις μεταγραφικές απώλειες που υπέστη μέσα στο καλοκαίρι, ενώ και ο φορ Άβαλος είναι στο στόχαστρο ομάδων.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* “2-3 γκολ” τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ταγιέρες. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε στο 93’ ο Ερέδια.

Χρειάστηκαν 20 μέρες και σχεδόν 500 αγωνιστικά λεπτά για να φωνάξουν γκολ οι οπαδοί της Εστουδιάντες, πανηγυρίστηκε έξαλλα αυτό του Ερέδια την Κυριακή που την έβαλε συνάμα ξανά σε τροχιά επιτυχιών.

Ζαλισμένη από τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Λιμπερταδόρες στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ταγιέρες, δεν απείλησε, αντιθέτως κινδύνεψε. Επέστρεψε δριμύτερη μετά την ανάπαυλα, θύμισε την ομάδα της άνοιξης τρέχοντας καλά στους χώρους, έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες (δύο δοκάρια), αλλά βρήκε το γκολ σε φόρτωμα της περιοχής στο φινάλε.

Αφού ολοκληρώθηκε η διεθνής περιπέτεια, στόχος της “πίντσα” πλέον είναι να επιστρέψει στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2023, δεν απέχει πολύ από τις προνομιούχες θέσεις, παρά την κακή της πορεία στην LPF. Καλείται να διορθώσει και την άσχημη εκτός έδρας εικόνα της, στα 8 τελευταία ταξίδια της πήρε μόλις τρεις ισοπαλίες.