24η αγωνιστική.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Ηττήθηκε οριακά με 1-0 από την Ουρακάν εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική η Αρχεντίνος Τζούνιορς. Δεν άξιζε την ήττα, σε ένα ανοικτό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, στάθηκε πιο άτυχη από την αντίπαλο, δεχόμενη το γκολ της ήττας στο 80’ της συνάντησης (1-0). Πρώτη ήττα για την Αρχεντίνος μετά από τρεις σερί νίκες, έπεσε στην ένατη θέση με 36 πόντους, μόλις έναν βαθμό από τη 12η Εστουδιάντες, ενώ βρίσκεται πέντε βαθμούς πίσω από την έξοδο στο επόμενο Λιμπερταδόρες. Εντός έδρας μετράει απολογισμό οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, είναι αήττητη στα εννιά πιο πρόσφατα (7-2-0). Εξέτισαν οι Σαντοβάλ (Αμυντικός, 21, 2) και Μοντέρο (Μέσος, 17, 0). Συμπλήρωσε κάρτες ο Τορέν (Αμυντικός, 16, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ουρακάν.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Αρχεντίνος Τζούνιορς – Ολίμπο παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής (Κλικ Εδώ)

ΟΛΙΜΠΟ

Από την άλλη πλευρά, η Ολίμπο γνώρισε οδυνηρή ήττα 2-0 από τη Σαν Μαρτίν στην Μπαχία Μπλάνκα. Δεν ήταν για να χάσει, έμεινε πίσω με πέναλτι στο 9’ (0-1), κυνήγησε την ισοφάριση στη συνέχεια, αστόχησε σε πέναλτι στο 39’ της συνάντησης. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, έχασε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να παραβιάσει ωστόσο την αντίπαλη εστία, δεχόμενη δεύτερο τέρμα πάλι με πέναλτι στις καθυστερήσεις (0-2 στο 93’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ολίμπο μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Μπάνφιλντ (3-0), έφθασε τις πέντε στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (0-1-5), μετρώντας μόλις μια νίκη στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις της (1-1-10). Οριστικοποιήθηκε και τυπικά πλέον ο υποβιβασμός της στη Β’ Νασιονάλ. Αναμένεται να παρουσιαστεί αδιάφορη για τις αγωνιστικές που απομένουν. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ μια νίκη, μια ισοπαλία και δέκα ήττες. Παραμένουν εκτός αποστολής οι Φορνάρι (Μέσος, 15, 1), Καχάις (Αμυντικός, 20, 0), Πόρας (Μέσος, 4, 0) και Βίλα (Επιθετικός, 15, 2), νέα απώλεια ο Μπελόκ (Μέσος, 16, 0). Επιστρέφει ο Ροσάλες (Αμυντικός, 4, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Σαν Μαρτίν.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Ολίμπο στις επτά πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.