*Αναμέτρηση νοκ άουτ για τη φάση των «16» του Λιγκ Τρόφι. Οποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται, σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση θα κριθεί απευθείας στα πέναλτι.

*Για πρώτη φορά μία ομάδα U21 της Πρέμιερ Λιγκ θα παίξει στον θεσμό ως γηπεδούχος, αφού αντιμετωπίζει αντίπαλο επίσης ομάδα U21 της Πρέμιερ Λιγκ, αφού ο κανονισμός τις θέλει να παίζουν πάντα ως φιλοξενούμενες!

ΑΡΣΕΝΑΛ U21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αρσεναλ U21 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 την Ιπσουιτς, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας αν μη τι άλλο, διάθεση και χαρακτήρα. Και πήρε την πρόκριση, επικρατώντας με 3-4 στα πέναλτι, δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση στον θεσμό, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, απλά με διαφορετικό σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα!

Το εντυπωσιακό είναι πώς βρίσκεται σε αυτή τη φάση του θεσμού, έχοντας πετύχει μόνο μία νίκη σε τέσσερις αγώνες ως τώρα σε 90λεπτο, επί της Νιούπορτ, με 3-4. Και μπήκε σε αυτόν, ένα χρόνο αφότου συνέβη αυτό με την σημερινή της αντίπαλο, αλλά πραγματοποιεί την καλύτερη της πορεία σε αυτή την σύντομη ιστορία της σε αυτόν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αρσεναλ U21 έφερε 2-2 με την Ιπσουιτς, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από δύο τέρματα του Τζάκσον μέσα σε τρία λεπτά, στο 41’ και στο 43’. Αλλά ισοφάρισε και αυτή με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, με αυτογκόλ του Βίνσεντ – Γιανγκ στο 68’ και με τον Μπαλογκούν στο 71ο λεπτό.

Αρσεναλ U21 Στατιστικά

*Εχει 4/4 G/G φέτος στο Λιγκ Τρόφι (δες το στην Betshop)

*Εχει 3/4 over 2,5 φέτος στο Λιγκ Τρόφι.

ΤΣΕΛΣΙ U21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Και η Τσέλσι U21, όπως η σημερινή της αντίπαλο, χρειάστηκε τα πέναλτι για να περάσει σε αυτή τη φάση του θεσμού, μετά το 1-1 που έφερε εκτός έδρας απέναντι στην Φόρεστ Γκριν, επικρατώντας με 1-4 στην σχετική διαδικασία. Αλλά και η βασική της διαφορά είναι πώς δεν έχει χάσει σε τέσσερις αγώνες, αν και έχει τρεις ισοπαλίες και μία νίκη, έχοντας συμμετάσχει δηλαδή τρεις φορές σε διαδικασία πέναλτι, κερδίζοντας τις δύο.

Ισως και να έχει την μεγαλύτερη εμπειρία από ανάλογες ομάδες U21 της Πρέμιερ Λιγκ σε αυτόν τον θεσμό, αφού συμμετέχει σε αυτόν από τότε που επιτράπηκαν οι ομάδες, το 2017! Μάλιστα στην παρθενική της σεζόν εκεί, έκανε την καλύτερη παρουσία της σε αυτόν, έχοντας φτάσει ως τα ημιτελικά του θεσμού.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Τσέλσι U21 έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Φόρεστ Γκριν, ισοφαρίζοντας με τον Ουγάκγοε, ένα λεπτό αφότου βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ που δέχθηκε από τον Μαρτς στο 64ο λεπτό.