13η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ουνιόν στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0).

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) απο την Σαρμιέντο. Ο Μπετίνι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 13ο λεπτό.

4η διαδοχική ήττα γνώρισε τη Δευτέρα στη Χουνίν η Άρσεναλ, απέτυχε στο “εξάποντο” παραμονής και βυθίστηκε κι άλλο στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Η Σαρμιέντο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όπως συνηθίζει μπρος στο κοινό της και προηγήθηκε σε φάση που ξεκίνησε από πλάγιο. Με την Άρσεναλ να έχει την πρωτοβουλία στην συνέχεια, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από μία μεγάλη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα. Φλύαρη η Άρσεναλ στην κατοχή του δευτέρου μέρους, κυνική η Σαρμιέντο, υπερασπίστηκε εύκολα το προβάδισμά της.

Δίχως αξιοσημείωτες απουσίες ετοίμασε την ομάδα του ο κόουτς Ρουίς που έχει ένα πολύ ρηχό ρόστερ να διαχειριστεί, σε αριθμούς το πιο φτωχό της λίγκας.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τίγκρε.

Δεν συνδυάστηκε με νίκη το ντεμπούτο του κόουτς Μέντες στον πάγκο της “τατένγκε”, πήρε τον πρώτο της πόντο μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες με 12 γκολ παθητικό, αλλά αυτός δεν αρκούσε για να ξεκολλήσει από τον πάτο της τρέχουσας LPF.

Η απόδοσή της όμως ήταν εμφανώς βελτιωμένη στο νέο προπονητικό καθεστώς, ειδικά στο δημιουργικό κομμάτι. Απείλησε πρωτη, δις στο παιχνίδι της Κυριακής, απάντησε στις ευκαιρίες με δύο στατικές φάσεις η Τίγκρε. Ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Ουνιόν, μονόπλευρες οι απειλές της, ξόδεψε δύο μεγάλες φάσεις για να πάρει τη νίκη.

Προβληματική η εκτός έδρας παρουσία των τελευταίων μηνών, δεν έχει βγάλει διπλό από τον περασμένο Ιούλιο, με ρεκόρ 0-8-8 έκτοτε.

Δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι από την 11αδα που παρέταξε στο ντεμπούτο του ο κόουτς Μέντες, παρότι επιστρέφει από τιμωρία ο Γκορδίγιο (αμ. χαφ).