11η Αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Λανούς. Ο Μπραγκιέρι άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, ο Ντίας πέτυχε το δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 45+5’ και ο Σαντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με νέο πέναλτι στο 88’.

Από δύο σερί εκτός έδρας ήττες μέσα σε τέσσερις ημέρες προέρχεται η Άρσεναλ, με τις οποίες διατηρήθηκε στην τελευταία θέση της συνολικής κατάταξης υποβιβασμού, με τη διαφορά από τους ανταγωνιστές να μεγαλώνει.

Αναιμική και πάλι μακριά από το Σαραντί, δίκαιη η ήττα της στο “Φορταλέσα”. Βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ από μία στατική φάση και αποδείχθηκε ξανά ότι δεν την βολεύει ο ρόλος επιθετικής πρωτοβουλίας. Κατέγραψε αρκετές τελικές, αλλά ελάχιστες απείλησαν, ενώ στο κλείσιμο των δύο ημιχρόνων της καταλογίστηκαν δύο αυστηρά πέναλτι για να διαμορφωθεί το σκορ.

Επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά δεν είναι σίγουρό ότι θα αγωνιστεί απόψε ο αρχισκόρερ Λεάλ (φορ).

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τίγκρε. Ο Λόπες άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, αλλά ο Γκαλδάμες της Γοδόι αποβλήθηκε στο 29’ και στο 32’ ο Ρετέγκι με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Την Κυριακή επέστρεψε στη Μεντόσα και στο ξεκίνημα του αγώνα έδειχνε ότι για ακόμη μία φορά τη φετινή σεζόν θα ρεφάρει μία εκτός έδρας ήττα με εντός έδρας επικράτηση.

Αιφνιδίασε την ντεφορμέ Τίγκρε με κάθετη κίνηση από την πίσω γραμμή για το γρήγορο προβάδισμα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Την πίεσαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι, είχαν δοκάρι σε στατικό και λίγο αργότερα κέρδισαν αποβολή και πέναλτι για το 1-1. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο η “τόμπα” με παίκτη λιγότερο, δεν κατάφερε να απειλήσει, αλλά απορρόφησε αποτελεσματικά τις επιθέσεις της “ματαδόρ”.

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Φλόρες γκρίνιαξε για τις κινήσεις της διοίκησης, τα έβαλε με τον πρόεδρο Τσαπίνι και αυτός αποφάσισε να τον απομακρύνει από τον πάγκο της ομάδας. Με υπηρεσιακό προπονητικό καθεστώς ταξίδεψε η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι όσο αναζητείται ο διάδοχος.

Τιμωρημένος ο Γκαλδάμες (στόπερ), παραμένει εκτός ο τραυματίας Φεράρι (στόπερ).