* No Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Τουκουμάν στα 9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-4-0)

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντεφένσα ι Χουστίσια.

Κολλημένη στις ισοπαλίες η Άρσεναλ, τη Δευτέρα στο Φλορένσιο Βαρέλα έφερε την 7η για την LPF, προσθέτει βαθμούς στο “λογαριασμό” της και συνεχίζει να έχει μία αξιόλογη απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι κι από τις δύο ομάδες τη Δευτέρα, με την Άρσεναλ να είναι πιο ελαφρώς απειλητική και να έχει την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Ακόμη χειρότερο το ματς στην επανάληψη, ελάχιστο ρίσκο εκατέρωθεν, δικαιη η “λευκή” ισοπαλία.

Προηγήθηκε η εντός έδρας ήττα από την Σεντράλ (0-3), σε ματς που της στράβωσε από νωρίς και γλίτωσε από συντριβή.

Εξέτισε κι επιστρέφει ο δεξιός μπακ Τσιμίνο.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Νιούελς. Ο Καρέρα άνοιξε το σκορ στο 74’ και ο Τεσούρι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+8’.

Όνειρο ζουν στο Τουκουμάν, η Ατλέτικο όχι μόνο συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της LPF ως η μοναδική αήττητη ομάδα, άρχισε να αυξάνει και τη διαφορά από τους διώκτες της και υπάρχουν book που την προσφέρουν #1 φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου!

Το Σάββατο έκανε 6η σερί νίκη, με τον ίδιο κυνικό τρόπο, περιορίζοντας τις απειλές για την άμυνά της (6 σερί μηδέν στην άμυνα) και αξιοποιώντας τις στιγμές της. Βρήκε transition για το 1-0, το δεύτερο γκολ απέναντι στη Νιούελς μπήκε στην τελευταία φάση, όταν ανέβηκε και ο αντίπαλος κίπερ σε στημένο.

“Αυτή η ομάδα ξέρει πως να τοποθετείται στο γήπεδο και να περνά τις στιγμές που υποφέρει με σωστό τρόπο. Η πρόκληση είναι να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε. Με μεγάλη προσπάθεια, δεν επιτρέπεται να χαλαρώσουμε ούτε λεπτό, συνεχίζουμε να μαθαίνουμε, μπορούμε να παίξουμε καλύτερα” σχολίασε μετά τη νέα νίκη ο κόουτς Πουσινέρι, ο οποίος δέχεται κύματα λατρείας από τους οπαδούς της “ντεκάνο”.

Εξέτισε κι επιστρέφει ο αρχηγός Ακόστα (χαφ), επιστρέφουν και οι μπακ Οριουέλα, Σαντοβάλ, που έχασαν το προηγούμενο παιχνίδι λόγω μυικών ενοχλήσεων.

Τραυματίστηκε στην προπόνηση ο ακραίος μέσος Ρίους και θα μείνει εκτός για μερικές εβδομάδες