*Ρεβάνς για τους “16” του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Από 6/7 μεταξύ τους Over 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας, τα πέντε ήταν G/G.

*Τουλάχιστον 2 γκολ σημείωσε η Άρσεναλ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς κόντρα στον Ολυμπιακό (3-0-1).

Άρσεναλ – Ολυμπιακός στη Bet365

*Η Άρσεναλ έχει μόλις μια ήττα εντός έδρας κόντρα σε ελληνικές ομάδες, την υπέστη κόντρα στον Ολυμπιακό το 2015. Σε 9 αγώνες μετράει 6 νίκες,  2 ισοπαλίες και μία ήττα, προέρχεται από εφτά σερί G/G.

*Κακός ο απολογισμός του Ολυμπιακού επί αγγλικού εδάφους, μετράει 13/15 ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1): Καλύτερος ο Ολυμπιακός στην έναρξη, είχε ευκαιρίες, στη συνέχεια η Άρσεναλ ισορρόπησε και απείλησε. Πιο απειλητικοί οι ερυθρόλευκοι, θα μπορούσαν να σκοράρουν, τελικά το έκανε η Άρσεναλ στο 81’, σε μια απ’ τις λίγες μεγάλες ευκαιρίες της στο ματς.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να μην το άξιζε, ωστόσο η Άρσεναλ πήρε αυτό που ήθελε την περασμένη εβδομάδα, στηριζόμενη κυρίως στη στόφα και τις ποιοτικές επιλογές της. Δεν είναι λίγο πράγμα να πετάς στο χορτάρι τους Πεπέ και Θεμπάγιος ως αλλαγή, αρκούσε μισή φάση στην ομάδα του Αρτέτα για να βρει το γκολ με τον Λακαζέτ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», το τελικό 0-1 πάντως δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός άξιζε σίγουρα ένα γκολ.

«Ήμουν ευχαριστημένος από την εμφάνιση μας στο πρώτο παιχνίδι με εξαίρεση τα πρώτα 10 λεπτά όταν δώσαμε την μπάλα στον αντίπαλο μας. Η ομάδα είχε προσωπικότητα και καταφέραμε να σκοράρουμε κάτι που είναι θετικό. Η ομάδα προχωράει σωστά και κυνηγάει μια καλύτερη θέση. Αποκτά ενότητα και υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία, αλλά και πράγματα που χρειαζόμαστε βελτίωση», είπε ο κόουτς Αρτέτα. Είδε την ομάδα του να κερδίζει και την περασμένη Κυριακή κόντρα στην Έβερτον, σε ματς που βγήκαν στην επιφάνεια για ακόμη μια φορά οι αργές αντιδράσεις στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και το καλό μομέντουμ στην επίθεση.

Τρίτη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Λονδίνου, δεύτερο σερί «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, πορεύεται αήττητη στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (3-4-0),  με 37 πόντους καταλαμβάνει την 9η θέση, μείωσε στο -4 πλέον απ’ την πεντάδα. Χτύπησε σοβαρά στον ώμο ο Κολάσινατς, είναι αμφίβολο αν θα παίξει στο υπόλοιπο της σεζόν. Τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι ο Αρτέτα θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Έβερτον. Το 0-1 ο Κάλβερτ-Λιούιν στο πρώτο λεπτό, η Άρσεναλ έφτασε στην ανατροπή μέχρι το 33’ με τα γκολ των Ενκετιά και Ομπαμεγιάνγκ, ισοφάρισε ο Ριτσάρλισον στις καθυστερήσεις. Το τελικό 3-2 έκανε ο Ομπαμεγιάνγκ στην έναρξη του δεύτερου μέρους.

ΑΡΣΕΝΑΛ Στατιστικά

*Από 8/13 Under 2.5 έρχεται η Άρσεναλ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Bet365).

*Από 18/26 G/G έρχεται η Άρσεναλ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Άρσεναλ έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 13 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (6-6-1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μια μεγάλη υπέρβαση καλείται να πραγματοποιήσει απόψε ο Ολυμπιακός, παρόμοια μ’ εκείνη του 2015 στο ίδιο γήπεδο. Τότε σκόραρε τρεις φορές εις βάρος της Άρσεναλ, σήμερα ίσως να του αρκέσουν δύο ή ακόμη και ένα γκολ (για την παράταση), αρκεί φυσικά να δείξει σοβαρό πρόσωπο στο ανασταλτικό κομμάτι. Το 0-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο ήταν άδικο και δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μάλλον «πλήρωσε» το υπέρμετρο ρίσκο που πήρε στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν αξιοπρεπέστατος και σε πολλά σημεία καλύτερος του αντιπάλου.

Έρχεται στη σημερινή πρόκληση με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία μετά το σπουδαίο διπλό στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, επιτυχία που τον καθιστά απόλυτο «αφεντικό» για τη μάχη του τίτλου. Ήταν σοβαρός, πειθαρχημένος και απόλυτα πιστός στο πλάνο του, ήταν η μοναδική ομάδα που απειλούσε, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Βρήκε το γκολ από… σπόντα, στην πορεία του αγώνα έβγαλε πάθος και τρομερή θέληση, πήρε δίκαια τη νίκη.

«Έχουμε ποιότητα και ποτέ δε θα αλλάξουμε την ταυτότητά μας. Αυτός είναι ο Ολυμπιακός και θα το δείτε ξανά στο Λονδίνο. Πιστεύω σε αυτήν την ομάδα, γιατί υπάρχει καλή ατμόσφαιρα. Πιστεύω ότι μπορούμε να νικήσουμε την Άρσεναλ. Παίζει ρόλο ότι ερχόμαστε από μία πολύ σημαντική νίκη. Νιώθουμε καλά. Νιώθουμε δυνατοί», είπε ο κόουτς Μαρτίνς. Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα (19-6-0), πλέον ανέβηκε στο +5 απ’ τον ΠΑΟΚ, πορεύεται αήττητος στα τελευταία 35 ματς για τη Σούπερ Λιγκ (29-6-0)!

Θα λείψει ο κομβικός Σεμέδο, εκτός είναι ο σοβαρά τραυματίας Σουντανί, με απόφαση Μαρτίνς έμεινε εκτός ο Φορτούνης, έπειτα από παράπονα του παίκτη για το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 επί του ΠΑΟΚ. Με αυτογκόλ του Γιαννούλη στο 49’ κρίθηκε το παιχνίδι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Στατιστικά

*Έρχεται από 6/9 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 14/19 ΝG ανεξαρτήτως έδρας.

*Στο 5-2-5 το ρεκόρ του Ολυμπιακού στα τελευταία 12 εκτός έδρας ματς του Γιουρόπα Λιγκ, σκόραρε στα τελευταία 6/8.