*Στον 1ο γύρο: Λιντς – Άρσεναλ 0-1.

*Αήττητη η Άρσεναλ στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, κέρδισε και στα πέντε πιο πρόσφατα.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

Άρσεναλ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 4-1 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα των Μαρτινέλι (28’) και Σακά (43’), ο Τζάκα έκανε το 3-0 στο 55’, η Πάλας μείωσε στο 63, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Σακά με το δεύτεροι προσωπικό του τέρμα στο 74΄.

Ήταν αποτελεσματική στο τελευταίο παιχνίδι πριν από τη διακοπή, οι παίκτες της εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που έπεσαν στα πόδια τους και η Άρσεναλ κέρδισε χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα με 4-1 την Κρίσταλ Πάλας. Είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός στο Europa League από την Σπόρτινγκ στη διαδικασία των πέναλτι, με τα δύο παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων να ολοκληρώνονται ισόπαλα (1-1 στο Λονδίνο, 2-2 στη Λισαβόνα).

Ο μεγάλος στόχος, ούτως ή άλλως, των Κανονιέρηδων είναι η κατάκτηση του τίτλου, βρίσκονται στην κορυφή, στο +8 από τη Μάντσεστερ Σίτι, έστω και αν έχουν ένα ματς λιγότερο. Από τις 15 Φεβρουαρίου και το εντός έδρας ματς με τη Σίτι (1-3) έχουν να χάσουν στην Πρέμιερ Λιγκ, ακολούθησαν έξι διαδοχικές νίκες, στις πέντε εκ των οποίων η Άρσεναλ σημείωσε από τρία τέρματα τουλάχιστον.

Άρσεναλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της στην Πρεμιερ Λιγκ.

*Μετρά τέσσερα διαδοχικά εντός έδρας Over 3.5 στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

Λιντς

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 4-2 απέναντι στην Γουλβς. Προηγήθηκε με τον Χάρισον στο 6’, στο 49’ ο Έιλινγκ έκανε το 2-0 και στο 62’ ο Κρίστενσεν το 3-0. Με τέρματα στο 65’ και το 73’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ροδρίγο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε από το 84’ και έπειτα η Γουλβς.

Ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική στο εκτός έδρας ματς με αντίπαλο την Γουλβς, έβγαλε από τη… μύγα ξύγκι και σημείωσε τρία τέρματα, είδε την αντίπαλό της να χάνει σημαντικές ευκαιρίες και τελικά επικράτησε με 4-2.

Δεύτερο διαδοχικό ματς στο οποίο δεν χάνει μετά από το 2-2 στο γήπεδό της κόντρα στην Μπράιτον, σε ένα ματς που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει. Βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων που θα δώσουν μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία, είναι εκτός τη επικίνδυνης ζώνης, αλλά οι ισορροπίες είναι εξαιρετικά εύθραυστες.