* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 7ο όμιλο συμμετέχουν και οι Φεϊρένσε, Ολιβεϊρένσε, Σάντα Κλάρα

* No Goal & Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Φεϊρένσε. Στο 23’ ο Ρουίς έχασε πέναλτι για την Αρούκα, αλλά στο 34’ ο Μουχίακ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 48’ ισοφάρισε ο Τέλες για την Φεϊρένσε.

Δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί πριν δύο εβδομάδες στην πρεμιέρα της στον όμιλο, έμεινε, έστω και δόση ατυχίας, στο 1-1 με μία από τις καλές ομάδες της Segunda Liga και η υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά δυσκόλεψε.

Με βασικό σχήμα παρέταξε τότε την ομάδα του ο κόουτς Εβαντζελίστα, αλλά οι επιθετικοί ξόδεψαν αρκετές ευκαιρίες να “καθαρίσουν” το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Με τους “καλούς” αναμένεται να παίξει και σήμερα, θέλοντας να διατηρήσει έναν αγωνιστικό ρυθμό ενόψει της επανεκκίνησης του πρωταθλήματος.

Μπορεί να πήγε στη διακοπή της Primeira με εντός έδρας ήττα από την Ρίο Άβε (0-1), αλλά το πρώτο κομμάτι της σεζόν ήταν εξαιρετικό, με βάση πάντα τις προσδοκίες που υπήρχαν στο ξεκίνημα. Είχε προηγηθεί ένα αήττητο σερί 6 αγώνων (3-3-0) με νίκη επί της Σπόρτινγκ μέσα σε αυτό, με το οποίο βρέθηκε στην 7η θέση.

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΪΣΟΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σάντα Κλάρα. Ο Ρίλντο άνοιξε το σκορ για την Σάντα Κλάρα στο 18ο λεπτό, αλλά στο 29’ έμεινε με 10 παίκτες. Ο Καντανιέντε ισοφάρισε για τη Λεϊσόες στο 51’ και στο 60’ ο Φαμπίνιο γύρισε το παιχνίδι.

Στο καλύτερο σημείο της σεζόν της βρίσκεται η Λεϊσόες, πήγε στη διακοπή της Segunda Liga τρέχοντας αήττητο σερί 10 αγώνων (5-5-0) και στον όμιλο του Λιγκ Καπ έχει γίνει ήδη φαβορί για την πρόκριση με 2/2 εντός έδρας νίκες!

Στην πρεμιέρα επικράτησε της Ολιβεϊρένσε (2-1) σε ένα οριακό παιχνίδι που μάλλον η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα και στις 23 του Νοέμβρη ανέτρεψε το παιχνίδι με την Σάντα Κλάρα της Primeira, εκμεταλλευόμενη εν πολλοίς την αποβολή των νησιωτών.