2η αγωνιστική

*Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (34′, 57′), για να μειώσει με τον Μαγιαμπέλα στο 73ο λεπτό.

Με άδεια χέρια επέστρεψε από τη Σλοβακία ο Άρης Λεμεσού. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι φιλοξενήθηκε από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, στο πρώτο μεταξύ τους για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση αυτή, είχε πρόβλημα τόσο στο ανασταλτικό κομμάτι, όσο και επιθετικά. Βρέθηκε δίκαια πίσω με δυο τέρματα, ωστόσο κατάφερε να μειώσει και να μείνει ζωντανός ενόψει της ρεβάνς στην έδρα του.

Εντός συνόρων πάντως ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του, επικρατώντας με 2-0 της ΑΕΚ Λάρνακας, στην πρεμιέρα. Θα προσπαθήσει τώρα να κάνει το 2/2, με το μυαλό όμως να είναι και στο ματς που ακολουθεί με τη Σλόβαν, θα αγωνιστεί με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της. Θέση βασικού διεκδικεί ο Μπρόρσον, έτσι ώστε να είναι ακόμη πιο έτοιμος για το ματς της Πέμπτης.

Άρης Λεμεσού Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο όγδοο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο 86′.

Ξεκίνημα με το αριστερό για τη Δόξα Κατωκοπιάς στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Κώστα Σακκά υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και μέχρι την ανάπαυλα δεν έδειξε κάτι αξιόλογο. Προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ανάπαυλα, έγινε πιο απαιτητική, αλλά και πάλι δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις, ενώ γλίτωσε δις στα τελευταία λεπτά, χάρη στο δοκάρι.

Αρκετά τα παράπονα προς τη διαιτησία και για το πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. “Είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθούμε. Εύχομαι να μην έχουμε άλλες ατυχίες”, δήλωσε μετά το ματς ο κόουτς Σακκάς. “Βραζιλιάνικη σαπουνόπερα” κοντεύει να γίνει η μεταγραφή του Ουάρντα στη Δόξα, με τον Αιγύπτιο να καθυστερεί αρχικά να ταξιδέψει στην Κύπρο, κάτι που έκανε εν τέλει χθες τα ξημερώματα, αλλά δεν του επιτράπηκε η είσοδος της χώρα, λόγω προβλήματος με τα χαρτιά του. Λίγες ώρες αργότερα απελάθηκε και η Δόξα τον πούλησε στην Εστεγκλάλ Τεχεράνης έναντι 150 χιλιάδων ευρώ.