*2η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: Λαμία – Άρης 1-0, Άρης – Λαμία 2-2.

*Μόλις τρεις φορές έχασε ο Άρης στα τελευταία 15 ματς κόντρα στη Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (5-7-3).

*Δε σκόραρε η Λαμία στα τελευταία 5/8 ματς εναντίον του Άρη ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (στο 90λεπτο).

*Αήττητος εντός έδρας ο Άρης κόντρα στη Λαμία σ’ όλες τις διοργανώσεις (3-5-0), δέχτηκε μόλις τέσσερα γκολ σ’ αυτή τη σειρά αγώνων.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Το γκολ ο Λορέν Μορόν στο 31’. Στάθηκε καλά αμυντικά ο Άρης, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να γίνει ιδιαίτερα δημιουργικός.

Πέρασε τη διακοπή με ηρεμία και καλή ψυχολογία, καθώς στην πρεμιέρα των πλέι-οφ πέρασε με 1-0 απ’ την έδρα του ΠΑΟΚ. Παρότι είναι βαθμολογικά αδιάφορος, ο Άρης έκανε μια ανταγωνιστική εμφάνιση, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, προκάλεσε πολλά προβλήματα στον αντίπαλο, που δεν έβγαλε το γνωστό δημιουργικό πρόσωπο του. Σκόραρε στη μοναδική τελική προσπάθεια του στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος έπαιξε ακόμη πιο παθητικά, ήταν καλά οργανωμένος, ρίσκαρε σπάνια και άντεξε μέχρι το φινάλε.

Πήρε νίκη έπειτα από δύο αγωνιστικές, που είχε ήττα απ’ τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας (2-0) και ισοπαλία με την ΑΕΚ εντός έδρας (3-3), μετρά μόλις μια ήττα στα τελευταία οκτώ ματς πρωταθλήματος (4-3-1). Ανέβηκε στους 45 πόντους και βρίσκεται πολύ μακριά απ’ την τέταρτη θέση, στο +11 απ’ τη Λαμία, έχει εξασφαλίσει την πέμπτη θέση, δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο στα πλέι-οφ.

«Θέλει προσπάθεια και σοβαρότητα αυτό το παιχνίδι. Δεν πρέπει να μείνουμε σε προηγούμενα παιχνίδια, αλλά να επικεντρωθούμε σε αυτό που έρχεται. Μπορεί να έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας σε σχέση με ένα ντέρμπι, όπως ήταν αυτό με τον ΠΑΟΚ, αλλά πρέπει να προσαρμοστούμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με σοβαρότητα να διεκδικήσουμε τη νίκη», είπε ο κόουτς Μάντζιος για το σημερινό παιχνίδι. Εκτός οι Βέλεθ και Ζαμόρα.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 9/11 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 9/12 NG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 κόντρα στην ΑΕΚ. Το 0-1 ο Κάλενς στο 45’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Πόνσε στο 68’, το 0-3 έκανε ο Γκαρσία στο 88’, ο ίδιος παίκτης το 0-4 στις καθυστερήσεις.

Μπήκε στα πλέι-οφ με αναμενόμενη εντός έδρας ήττα απ’ την ΑΕΚ, δεν κατάφερε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο, δε φάνηκε να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το επιθετικό κομμάτι. Καλύτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε η ΑΕΚ, είχε τον πλήρη έλεγχο, δυσκολεύτηκε λιγάκι στο δημιουργικό κομμάτι, δεν απειλήθηκε ποτέ. Σκόραρε από στατική φάση λίγο πριν το ημίχρονο, στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε το 0-2 με ωραίο σουτ του Πόνσε, εκεί έριξε ρυθμό και διαχειρίστηκε την κατάσταση, η είσοδος του Λιβάι Γκαρσία έφερε τα άλλα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, για να φτάσει το σκορ στο 0-4.

«Το πρώτο γκολ ήταν καθοριστικό, το δεχτήκαμε στη λήξη του πρώτου μέρους. Έχουμε εννέα ματς ακόμα και οφείλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Δεν μας αξίζει αυτό το σκορ. Βλέπουμε πράγματα, κάποια παιδιά, γιατί σίγουρα θα μας χρειαστούν στην πορεία. Οι τρεις εβδομάδες αυτές θα είναι καλές για εμάς», είπε ο κόουτς Βόκολος μετά το ματς. Τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα του στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, οι τρεις όμως κόντρα σε ΑΕΚ (δύο) και ΠΑΟΚ.

Χωρίς στόχο η Λαμία στα πλέι-οφ, βρίσκεται ήδη στο -11 απ’ τον πέμπτο Άρη, αναζητά τα κίνητρα στα εννέα ματς που απομένουν. Εξέτισε ο Παπαδόπουλος (Αμυντικός, 19), διαθέσιμος ο Τσιλούλης (Μέσος, 23,5), που δεν έπαιξε εναντίον της ΑΕΚ.