*26η αγωνιστική (τελευταία κανονικής διάρκειας).

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Άρης 1-0.

*Στο Κύπελλο: ΑΕΚ – Άρης 0-0, Άρης – ΑΕΚ 1-1 (4-2 στα πέναλτι).

*Από 5/7 νίκες επί του Άρη έρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, στις τρεις δε δέχτηκε γκολ.

*Μόλις μια ισοπαλία στα τελευταία 11 μεταξύ τους ντέρμπι με γηπεδούχο τον Αρη σ’ όλες τις διοργανώσεις (4-1-6).

*Η ΑΕΚ σκόραρε στα τελευταία 10/11 εκτός έδρας ματς με τον Άρη σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το 1-0 ο Μπακασέτας στο 3’, το 2-0 έκανε ο Ιωαννίδης με πέναλτι στο 52’. Δίκαιο το αποτέλεσμα, οι πράσινοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες, όπως και δοκάρι.

Επέστρεψε στις ήττες μεσοβδόμαδα, δεν κατάφερε να «ματσάρει» την ενέργεια του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο. Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, σκόραραν στην πρώτη σοβαρή ευκαιρία τους, είχαν καθαρές φάσεις στη συνέχεια για να κάνουν το 2-0. Ο Άρης «ενεργοποιήθηκε» μετά το 20λεπτο, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, δεν ισοφάρισαν και λίγο αργότερα ήρθε το 2-0 με το πέναλτι του Ιωαννίδη. Δίκαιο το αποτέλεσμα, ο Άρης δεν προσέγγισε το ματς με συγκέντρωση και δεν έβγαλε ενέργεια.

«Μετά το εικοσάλεπτο προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε και ισορροπήσαμε το παιχνίδι αλλά δεν αξιοποιήσαμε τις φάσεις που κάναμε για να βρούμε το γκολ της ισοφάρισης. Προσπαθήσαμε να βρούμε το γκολ για να μπούμε ξανά στο παιχνίδι, δεν το καταφέραμε και ουσιαστικά πληρώσαμε το κακό μας ξεκίνημα», είπε ο κόουτς Μάντζιος, που άφησε αιχμές για τη διαιτησία του Αλ Χακίμ.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του μετά από οκτώ παιχνίδια (5-3-0) σ’ όλες τις διοργανώσεις, έχει μόλις δύο ήττες στα τελευταία 14 παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (7-5-2). Έμεινε στους 41 πόντους και βρίσκεται πολύ μακριά απ’ την τέταρτη θέση, στο +7 απ’ τη Λαμία, έχει εξασφαλίσει την εξάδα και έχει κάνει άλμα προς την πέμπτη θέση.

Την Τετάρτη ακολουθεί η εντός έδρας ρεβάνς για τα ημιτελικά του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό, είναι δεδομένο ότι σήμερα ο Μάντζιος θα ξεκουράσει όσους περισσότερους βασικούς μπορεί, η ενδεκάδα θα είναι τελείως εναλλακτική. Επιστρέφει ο Σαβέριο (Μέσος, 10,2), διαθέσιμος μετά από καιρό ο Φαμπιάνο (Αμυντικός, 18, 4).

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/8 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 7/9 NG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 1-0 ο Σιμάνσκι στο 15’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Σομποτσίνσκι στο 35’, το 1-2 έκανε ο Τζίμας με τρομερό σουτ στο 44’. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 69’ απ’ τον Πόνσε στο 69’, το 3-2 έκανε ο Λιούμπισιτς στο 74’, το τελικό 4-2 έκανε ο Πόνσε στο 79’.

Τρομερή η αντίδραση της στο δεύτερο μέρος κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα την Τετάρτη, σκόραρε τρεις φορές και πήρε αυτό που ήθελε. Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ, προηγήθηκε νωρίς, αλλά στη συνέχεια «έσβησε», έκανε λάθη και δεν είχε ενέργεια, δέχτηκε δύο γκολ απ’ το 35’ μέχρι το 44’ και έχανε 1-2! Οι αλλαγές του Αλμέιδα έδωσαν πνοή στην «ένωση», που πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο, αξιοποίησε τρεις στατικές φάσεις και βρήκε ισάριθμα γκολ για το τελικό 4-2. Κυριάρχησε σε όλους τους τομείς στο δεύτερο μέρος.

«Θα κρατήσω πολλά πράγματα. Είναι αυτή η συμπεριφορά που δείχνουμε σε όλα τα παιχνίδια. Σήμερα ήταν μία επίδειξη του χαρακτήρα. Τα πρώτα 20 λεπτά μου άρεσαν πολλά. Μετά κάναμε λάθη επειδή βιαζόμασταν με τη μπάλα. Αυτό έδωσε στον αντίπαλο την ευκαιρία να σκοράρει. Τελείωσε το ημίχρονο και στην ανάπαυλα διορθώσαμε κάποια πράγματα. Σε αυτό το σημείο είναι σημαντικό να κερδίζουμε. Σήμερα κρατάμε τον τρόπο που κερδίσαμε», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του, τρίτη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, διεύρυνε το εν Ελλάδι αήττητο σερί της στα 21 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (14-7-0), ανέβηκε στους 58 πόντους και παρέμεινε πρώτη, στο +1 από τον ΠΑΟΚ και στο +3 απ’ τον Παναθηναϊκό, στο +4 απ’ τον Ολυμπιακό (του επιστράφηκε ο βαθμός απ’ το CAS). Επιστρέφουν οι Κάλενς (Αμυντικός, 17,1) και Ρότα (Αμυντικός, 13,2).