27η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΑΡΓΚΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Κλουζ, για την περασμένη αγωνιστική. Πραγματοποίησε ένα από τα χειρότερα φετινά της ημίχρονα, μένοντας πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 25′, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ στη συνέχεια. Η Άργκες ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ μέρος, μείωσε σε 2-1 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+4′).

Το σύνολο του Σουμάχερ έφτασε τα δέκα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-6-4). Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +8 από την ουραγό Μιοβένι, με παιχνίδι λιγότερο. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία έξι εντός έδρας παιχνίδια της στη Liga I (0-4-2), με τα τέσσερα από αυτά να ολοκληρώνονται με n/g.

Μακροχρόνια τραυματίας ο Σερμπάν.

ΑΡΓΚΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα, για την περασμένη αγωνιστική. Ιδανικό το ξεκίνημα της, άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Εντζουμά. Ισορροπημένο το υπόλοιπο α’ μέρος, αμφότερες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Επαναπαύτηκε στο προβάδισμα της στο 2ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας ασφυκτικά για την ισοφάριση. Η Στεάουα δεν άντεξε μέχρι τέλους, με το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με αυτογκόλ του Κριστέα.

Έφτασε αισίως τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα (2-1-0). Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την 3η Ραπίντ, με παιχνίδι λιγότερο και έχοντας εξασφαλίσει ήδη την παρουσία της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Εκτός έδρας μετράει έξι συνεχόμενες νίκες στη Liga I, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στις τέσσερεις από αυτές.

Τιμωρημένοι οι Κορντέα και Μιτσουλέσκου. Μακροχρόνια τραυματίας ο Παντίρου.