Αγώνας μπαράζ για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία στο πρωτάθλημα Ρουμανίας. Διπλή αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες. Ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

ΑΡΑΝΤ

Μόνο με θαύμα θα καταφέρει να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα η Αράντ, που είδε το όνειρο ανόδου να παίρνει τέλος. Η ομάδα του Ρόλαντ Νάγκι, όπως ήταν φυσικό άλλωστε, δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και γνώρισε δικαίως την ήττα με 3-0. Αν και άπαντες στις τάξεις της ομάδας γνωρίζουν πως δεν έχουν ελπίδες, θα κυνηγήσουν τη νίκη γοήτρου, κλείνοντας με ένα θετικό αποτέλεσμα τη χρονιά, μπροστά στο κοινό της. Αυτή η ήττα της ήταν η δεύτερη στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα. Αήττητη στα 18 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει 14 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Βολουντάρι για τα πλέι οφ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Ένα μεγάλο βήμα παραμονής στην πρώτη κατηγορία έκανε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Αράντ, η Βολουντάρι. Η ομάδα του Σορίν Ποπέσκου πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα της, πήρε μια άνετη νίκη με 3-0. Ο Βόντουτς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 27ο λεπτό, με τον Τουντορίε να διπλασιάζει τα τέρματα της, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης έγραψε στο 79′ ο Μπάλαν. Με τη νίκη της αυτή, η Βολουντάρι μετράει πλέον τέσσερα σερί παιχνίδια χωρίς να έχει ηττηθεί, με απολογισμό τρεις νίκες και μια ισοπαλία, έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ (στο 1-1 με την Κονκόρντια). Δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου και μετράει μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Ωστόσο, είναι ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Αράντ για τα πλέι οφ.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.