*17η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Πανιώνιος – Απόλλων Σμύρνης 2-0

*3/3 νίκες μετράει ο Πανιώνιος κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης τα τελευταία χρόνια στη Σούπερλιγκ, σε όλες σκόραρε 2 γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας (Κλικ Εδώ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Κατώτερος του αναμενομένου παρουσιάστηκε ο Απόλλων Σμύρνης στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της Δευτέρας κόντρα στον Ατρόμητο. Στο εντός έδρας ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου, η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν παντελώς αποδιοργανωμένη στα πρώτα λεπτά, έμεινε πίσω στο σκορ 0-2 στο 9’ και ασφαλώς η συνέχεια ήταν προδιαγεγραμμένη. «Το άγχος υπάρχει. Από τη στιγμή που δέχεσαι δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, είναι πολύ δύσκολο να μπεις στο ματς μετά. Βασίζομαι στο φιλότιμο των παικτών, είδα σαφή βελτίωση στη διάθεση. Δεν θα εμφανιστεί ξανά τέτοιο παιχνίδι», είπε ο Παράσχος.

Από τέσσερις ήττες στις τελευταίες έξι αγωνιστικές έρχεται ο Απόλλων (0-2-4), έμεινε στους 12 πόντους και την 14η θέση, είναι στο +1 απ’ την Κέρκυρα, στο +6 απ’ τον ουραγό Πλατανιά. Εντός έδρας είναι πιο αποτελεσματικός, έχασε δύο φορές στα τελευταία έξι ματς πρωταθλήματος (2-2-2), σκόραρε στα τελευταία 4/5. Επιστρέφει ο Χουάρες (Μέσος, 11,0), τελευταίο απόκτημα ο αμυντικός χαφ-στόπερ, Ζησόπουλος, σήμερα είναι εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 για τον Απόλλωνα Σμύρνης κόντρα στον Ατρόμητο.

Στατιστικό: Από 3/4 εντός έδρας G/G έρχεται ο Απόλλων (δες το στην Winmasters).

Το Απόλλων Σμύρνης – Πανιώνιος παίζει στην Winmasters
winmasters app

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ήταν ένα απ’ τα παιχνίδια που έπρεπε να κερδίσει ο Πανιώνιος αυτό του Σαββάτου με την Κέρκυρα. Τα κατάφερε κάνοντας μάλιστα και ανατροπή του σκορ, καθότι παντελώς απ’ το πουθενά βρέθηκε να χάνει στο 43’. Έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, όπου με μπροστάρη τον Μασούρα ισοφάρισε στο 46’, στο 53’ το σκορ ήταν ήδη 2-1 και στο 78’ ήρθε και το 3-1. Μεγάλη μπάλα έπαιξαν οι κυανέρυθροι στο δεύτερο 45λεπτο, θα μπορούσαν να φτάσουν σε ακόμη υψηλότερο σκορ. Επιστροφή στις νίκες έπειτα από το εκτός έδρας 2-1 απ’ τον Λεβαδειακό, ανέβηκαν στους 25 πόντους, παραμένει στο -8 απ’ την τετράδα.

«Δεν θεωρώ ότι ήμασταν κακοί στο πρώτο μέρος. Από την αρχή ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλοι. Στη συνέχεια ανεβάσαμε περισσότερο την απόδοση μας», επεσήμανε ο κόουτς Γρηγορίου. Μεσοβδόμαδα οι κυανέρυθροι επικράτησαν εκτός έδρας 0-1 του ΟΦΗ για το Κύπελλο και «σφράγισαν» εύκολα την πρόκριση στα προημιτελικά, αφού είχαν κερδίσει και στο πρώτο ματς (2-0). Επιστρέφει ο Σιώπης (Μέσος, 11,0), που πήρε ανάσες. Ολοκληρώθηκε η επιστροφή του Τασουλή (αριστερός μπακ, από Λανς), σήμερα είναι εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 για τον Πανιώνιο κόντρα στον ΟΦΗ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Από 6/7 NG έρχεται ο Πανιώνιος εκτός έδρας.