*Νότιος όμιλος.

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Εξαιρετική πρόσφατη παράδοση υπέρ του Απόλλωνα, ο οποίος δεν έχει χάσει στα τελευταία οκτώ παιχνίδια που έχει δώσει απέναντι στην Καλλιθέα (7-1-0).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον ουραγό ΠΑΟ Ρουφ, τον οποίον και κέρδισε με 1-4 την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 15′, επτά λεπτά μετά δέχτηκε την ανέλπιστη ισοφάριση και μέχρι το ημίχρονο έδειξε επηρεασμένος από αυτήν. Στην επανάληψη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μωραϊτη, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μέσα σε 13 λεπτά, (48′ – 61′), κατόρθωσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του.

Συνεχίζει ακάθεκτος στο κυνήγι της Κηφισιάς, άτυπα βρίσκεται στο -8 από την ομάδα των Βορείων Προαστίων και το σημερινό ματς είναι κομβικό για την προοικονομία του νότιου ομίλου. Συνεχίζει να παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοσή του, ενώ η εικόνα του δεν είναι και η πιο πειστική. Τριγμοί γύρω από τον προπονητή Γιάννη Τάτση, δεν είναι απίθανο να υπάρξουν εξελίξεις σε περίπτωση ενός αρνητικού αποτελέσματος σήμερα. Έμεινε εκτός αποστολής ο Λούσινγκερ για λόγους τακτικής, ενώ συμπεριλήφθηκαν σε αυτή οι νεοαποκτηθέντες Περέιρα και Μουστακόπουλος.

Απόλλων Σμύρνης Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Πανηγύρισε τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στην Καλαμάτα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική με 2-1. Μπήκε πολύ δυνατά και με διάθεση να «πνίξει» την αντίπαλό της, τα κατάφερε αφού σκόραρε δις στο πρώτο μέρος (22′, 43′), ενώ έχασε και πολλές ακόμη ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, κατέβηκε με σκοπό να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, άφησε την κατοχή στους Μεσσήνιους και εκείνη προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις και στημένα. Στο 82′ δέχτηκε την μείωση με πέναλτι, τρία λεπτά μετά έμεινε με παίκτη λιγότερο και στα δραματικά τελευταία λεπτά γλίτωσε την ισοφάριση (90+5′).

Δείχνει να είναι η μόνη ομάδα αυτή την στιγμή που μπορεί να κοντράρει την Κηφισιά, μολονότι έχασε αρκετά εύκολα στο μεταξύ τους παιχνίδι. Είναι εξαιρετική επιθετικά, διαθέτει πολλή ποιότητα για τα δεδομένα της κατηγορίας, αλλά αμυντικά παραμένει αναξιόπιστη, αφού δέχεται γκολ με άνεση. Δεν υπολογίζονται οι Δούμτσης, Μουνιέ, Χατζηδίμπας, Κοντονάσιος και Καινούργιος, που έμειναν σε ακόμη ένα παιχνίδι εκτός αποστολής.