*17η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Ηρόδοτος – Απόλλων Σμύρνης 0-1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του μετά την τεράστια νίκη στο ντέρμπι με την Κηφισιά, κέρδισε άνετα με 0-2 την ΑΕΚ Β εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 15′ με τον συνήθη ύποπτο Μωραϊτη, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του με τις αρχές της επανάληψης (47′). Δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση αυτή δίχως προβλήματα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, αφού όχι μόνο μείωσε την διαφορά της από την κορυφή (-6), αλλά δείχνει και ικανή να εξαντλήσει τις πιθανότητές της μέχρι τέλους. Εξαιρετικός τακτικά σε ακόμη ένα ματς με τον Αλέκο Βοσνιάδη στον πάγκο του, ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια και στην εύρεση σταθερότητας και συνέπειας. Παραμένουν τραυματίες οι Οντόνε και Τσελεπίδης, ενώ σε ακόμη ένα παιχνίδι δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο επιθετικός Σίγκνιεβιτς. Θα προβεί σε ροτέισον.

Απόλλων Σμύρνης Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 2-3 γκολ

*Σκοράρει πρώτος στα 5/6 τελευταία παιχνίδια του

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτηριστεί από το περιβάλλον της ομάδας ως ένα ματς «δίχως αύριο», κατάφερε να γνωρίσει βαριά ήττα από την ΑΕΚ Β με 0-4 μεσοβδόμαδα. Τραγικός σε ακόμη ένα παιχνίδι, δέχτηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο ενώ μπορούσε κάλλιστα να δεχθεί και ακόμη περισσότερα. Καμία συνοχή στις γραμμές του, εκτός τόπου και χρόνου οι περισσότεροι παίκτες του.

Είναι προφανές πως την δεδομένη στιγμή η ομάδα της Αλικαρνασσού απλώς συμπληρώνει την λίγκα και δεν τίθεται θέμα για το αν υποβιβαστεί ή όχι. Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα έχει δοθεί μήνες τώρα. Κουβαλάει ποινή αφαίρεσης 15 βαθμών, τα οικονομικά του προβλήματα είναι τεράστια και παρότι γέμισε το ρόστερ του, δεν δείχνει κανένας διάθεση να προσπαθήσει για το παραμικρό. Μέσα σε όλα τα άλλα, παραιτήθηκε ο Ηλίας Φυντάνης από τον πάγκο της ομάδας και χρέη υπηρεσιακού έχει αναλάβει ο Κύπριος τεχνικός Δημήτρης Δημητρίου. Δεν έχουν γνωστοποιηθεί απουσίες.