*4η αγωνιστική των πλέι-άουτ. Η τελευταία θέση οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό, η προτελευταία σε μπαράζ με τον δεύτερο της Σούπερ Λιγκ 2.

*Στο 100% η πληρότητα στις εξέδρες.

*Αήττητος ο Βόλος σε πέντε συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Στην κανονική διάρκεια: Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3, Βόλος – Απόλλων Σμύρνης 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του ΟΦΗ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Φατιόν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 70′, οκτώ λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σλίβκα.

Από τη δεύτερη διαδοχική του νίκη προέρχεται στα πλέι άουτ ο Απόλλων Σμύρνης, μετά και από εκείνη κόντρα στον Παναιτωλικό (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ φιλοξενήθηκε από τον ΟΦΗ, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 1-2.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο και παρότι δέχθηκε αρκετή πίεση, άντεξε και προηγήθηκε κόντρα στη ροή, στην ανάπαυλα. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, όπου προσπάθησε να “χτυπήσει” με αντεπιθέσεις, όμως λύγισε και δέχθηκε την ισοφάριση. Κράτησε όμως την ψυχραιμία του και “απάντησε” άμεσα, φεύγοντας με το διπλό.

Σημαντικό βήμα αυτή η νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, είναι στο -2 από τα μπαράζ και στο -11 από τη ζώνη σωτηρίας. Χθες πάντως, η πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ τιμώρησε την “Ελαφρά Ταξιαρχία” με πρόστιμο 16.000€, για την ανακοίνωση που είχε εκδώσει κατά του προέδρου της ΚΕΔ, Μαρκ Κλάτενμπεργκ, μετά το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό (16/02).

Στην αποστολή για τη σημερινή αναμέτρηση βρίσκονται οι Κότσαρης, Σορκάν, Ντεντάκης, Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Κάστρο, Τσίμπσαχ, Σλίβκα, Μαρτίνεζ, Φατιόν, Παπαγεωργίου, Φερνάντες, Εμπακόγκου, Ντάουντα και Ιωαννίδης.

Απόλλων Σμύρνης Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΟΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Λαμίας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 72′ με τον Μπαρτόλο, για να πετύχει ακόμη δυο τέρματα στις καθυστερήσεις με τους Ροσέρο (90’+1) και Φεράρι (90’+5).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για το Βόλο, μετά από επτά αναμετρήσεις και με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου υποδέχθηκε τη Λαμία, την οποία και συνέτριψε με 3-0.

Είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα, με εξαίρεση το δοκάρι με τον Φερνάντες. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, είχε ένα κακό 20λεπτο, όπου στάθηκε τυχερός στο δοκάρι της Λαμίας. Στα τελευταία λεπτά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και δικαιώθηκε, πετυχαίνοντας τρία τέρματα.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε και την απευθείας παραμονή στην κατηγορία, οπότε και μπορεί να παίζει χωρίς κάποιο ιδιαίτερο άγχος από εδώ και πέρα. Μπαριέντος, Κότνικ, Τσοκάνης και Ρομέρο δεν υπολογίζονται για διάφορους λόγους από τον Μπράτσο, ενώ εκτός είναι και οι Νίνης, Σοάρες και Όροζ.

Στην αποστολή για τη Ριζούπολη βρίσκονται οι Κλέιμαν, Παπαδόπουλος, Άλχο, Πουρίτα, Σιέλης, Τριανταφύλλου, Γκιουλέν, Λογαράς, Ρινέρ, Φερράρι, Ριένστρα, Μπαρτόλο, Ροσέρο, Ρεγκατίν, Μεταξάς, Κορέα, Φερνάντες και Φαν Βέερτ.