*24η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Μακεδονικός – Απόλλων Πόντου 3-1

*Τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Η νίκη του Μακεδονικού στον πρώτο γύρο, είναι και η μοναδική του σε βάρος του Απόλλωνα Πόντου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε μεσοβδόμαδο εξ’ αναβολής, γνώρισε ταπεινωτική ήττα από την Νίκη Βόλου με 5-0 εκτός έδρας. Στο ρελαντί διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν αρχικά δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (25′, 34′) και άλλα τρία στην επανάληψη (58′, 62′, 88′).

Με καταρρακωμένο ηθικό από την ήττα στο κομβικό ματς με τον Αιολικό, ταξίδεψε στον Βόλο και έγινε έρμαιο στις διαθέσεις της Νίκης, η οποία τον φιλοδώρησε με πέντε τέρματα. Βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στην Γ’ Εθνική, οι πιθανότητες για να σώσει τον απευθείας υποβιβασμό είναι κατά βάση μόνο μαθηματικές. Πολύ βαρύ το κλίμα στον σύλλογο, στο άγνωστο και η επόμενη μέρα, δεδομένου ότι εκτός του αγωνιστικού, υπάρχουν και πολλά οικονομικά προβλήματα.

Δεν αλλάζουν και πολλά ως προς τον καταρτισμό της αποστολής του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, αν και ο σύλλογος σπανίως ενημερώνει για τυχόν απουσίες. Δεδομένα απουσιάζουν πάντως οι τραυματίες Λαμπίρης και Αζεβέδο.

Απόλλων Πόντου Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

*5/7 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Σε κακό ποιοτικά παιχνίδι, έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Νίκη Βόλου εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μάλιστα, αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι με την Νίκη Βόλου, ο βαθμός τον αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο και τον κρατάει στην πρώτη τετράδα του ομίλου, ενώ η παρουσία του στα πλέι οφ είναι κάτι περισσότερο από πιθανή. Σημαντικό το σημερινό ματς, θέλει να πάρει τους τρεις βαθμούς και να κάνει το καθοριστικό βήμα. Χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (0-2-2).

Ο Στέλιος Μαλεζάς δεν θα έχει στην διάθεση του τον Πέδρο Λούκας, που δέχτηκε κόκκινη κάρτα στην αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου, καθώς και τους Γρηγοριάδη, Αδαμίδη και Τσαμούρη, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.