* UPDATE: To ματς αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας

*7η αγωνιστική.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήταν ανταγωνιστικός στο εκτός έδρας ματς με τα Τρίκαλα την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο στο φινάλε έφυγε πάλι με άδεια χέρια απ’ το γήπεδο. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις, τα Τρίκαλα είχαν την πρωτοβουλία, όμως δεν μπορούσαν να βγάλουν καθαρές φάσεις. Τελικά, η λύση δόθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά, εκεί οι Θεσσαλοί σκόραραν δύο φορές και πήραν το «τρίποντο». Τρίτη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 3-2 κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και το εντός έδρας 0-3 απ’ τον ΠΑΟΚ Β’ για τον Απόλλωνα, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με τη Νίκη Βόλου και η εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τον Αλμωπό Αριδαίας. Με έναν πόντο, ο Απόλλων είναι στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και το μέλλον δε μοιάζει ευοίωνο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στα Τρίκαλα. Το 1-0 ο Κουσκουνάς στο 81’, το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Νίζιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 4/5 ΝG στο πρωτάθλημα (δες το στη betshop).

*Μετράει 3/5 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι σε αναβρασμό, δεν κέρδισε ούτε τη Βέροια την περασμένη εβδομάδα, σώθηκε στις καθυστερήσεις. Το ντέρμπι ήταν πολύ «κλειστό» στο πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες ήταν οι καλές ευκαιρίες. Άνοιξε λιγάκι ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, υπήρξαν φάσεις, ωστόσο όλα έδειχναν ότι πάει για ισοπαλία. Το γκολ της Βέροιας στο 90’ έμοιαζε αρκετό για να της χαρίσει το «τρίποντο», ωστόσο λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση απ’ τον Ακούνια.

Τρίτη σερί ισοπαλία σ’ όλες τις διοργανώσεις για την ΑΕΛ, ανέβηκε στους 8 πόντους με ρεκόρ 2-2-1, «χρωστά» ένα ματς, η μοναδική ήττα της ήταν εκτός έδρας απ’ τον Ολυμπιακό Β’. Είναι ήδη στο -6 απ’ την κορυφή, κάτι που φέρνει γκρίνια, ενώ ακούγεται ότι υπάρχουν σκέψεις αντικατάστασης του κόουτς Φυντάνη. Επιστρέφει ο επιθετικός Όγκμποε, η αποστολή: Θεοδωρόπουλος, Σουλούκος, Ζαχαράκης, Αμπούντ, Ηλιάδης, Μπέρτος, Παπαγεωργίου Αθ., Μαιδανός, Ταχάρ, Μακσιμένκο, Κολομπίνο, Παπαγεωργίου Κων., Νικολιάς, Γιάκος, Δάκτυλας, Μπατιμπανγκά, Όγκμποε, Κοτσιανούλης, Θεολόγου, Μαυριάς, Ακούνια, Γλυνός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Βέροια. Το 0-1 στο 90’ για τη Βέροια, ισοφάρισε λίγο αργότερα ο Ακούνια για την ΑΕΛ.