21η αγωνιστική

*Αήττητος ο Απόλλων Λεμεσού στα 20 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετρώντας δώδεκα νίκες και οκτώ ισοπαλίες.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Απόλλων Λεμεσού 1-1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 στο ημίχρονο (29′, 45′) και παρότι μείωσε στο 71′ με το αυτογκόλ του Μπρόρσον, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα με πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από τρία παιχνίδια με δυο νίκες και μια ισοπαλία, υπέστη και πάλι ο Απόλλων Λεμεσού. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, στο μεταξύ τους ντέρμπι, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-1.

Παρότι μπήκε αρκετά δυναμικά και είχε δοκάρι με τον Ουάρντα στο πεντάλεπτο, σταδιακά έβλεπε τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα και τον έλεγχο. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο από μια τραγική αμυντική λειτουργία του, ενώ στάθηκε άτυχος στο φινάλε του ημιχρόνου για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα. Έπεσε κάπως ο ρυθμός στο δεύτερο, ο Απόλλων μείωσε με αυτογκόλ, στην πορεία προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως προς το φινάλε έκανε πέναλτι και σαν αποτέλεσμα μάζεψε για τρίτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται σταθερά στην έκτη θέση της κατάταξης, ωστόσο είδε τη Νέα Σαλαμίνα να μειώνει στον βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά. Επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα εντός του, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, στα οποία και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Ανακοίνωσε το δεύτερο μεταγραφικό του απόκτημα, κάνοντας δικό του τον 28χρονο επιθετικό Γκόντγουεϊ Ντόνιο, από τη Νέφτσι Μπακού. Στα αγωνιστικά, αρκετά σοβαρός είναι τελικό ο τραυματισμός του Βουκασίν Γιοβάνοβιτς, καθώς υπέστη ρήξη χιαστού και θα μείνει εκτός για 6-8 μήνες. Σταθερά εκτός και οι Κολ και Κυριάκου, έρχονται από τιμωρία οι Ρομπέρζ και Αλεσάμι.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, δεχόμενος και δεύτερο τέρμα στο 63′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως ο σημερινός του αντίπαλος, έτσι και ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υπέστη την πρώτη του ήττα, μετά από δυο παιχνίδια (1-1-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη υποδέχθηκε την ΑΕΚ Λάρνακας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν έδειξε ικανή να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, “πληρώνοντας” την κακή αμυντική του λειτουργία, δεχόμενη και ένα δεύτερο τέρμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και πάλι από ασυνεννοησία της άμυνας. Στην πορεία πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, δημιούργησε φάσεις, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει 13 βαθμούς, όντας πάνω από Δόξα Κατωκοπιάς (+1) και Ακρίτα Χλώρακας (+2). Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις δέκα συνολικά φετινές του εξόδους στο πρωτάθλημα (1-3-7).

Ενισχύθηκε στη γραμμή της επίθεσης, με το δανεισμού του Πέτρου Γιακουμάκη από τη Λαμία, μέχρι το φινάλε της σεζόν. Τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου δυο εβδομάδες ο Στέφανος Μουκτάρης, ενώ πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζουν και οι Ευτυχίδης και Ντουρμισάι. Εκτίει τιμωρία ο Κορομά, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Ψύχας, όντας δανεικός από τον Απόλλωνα.