13η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι.

*Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε και στα τρια τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕ Λεμεσού.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τον Απόλλωνα Λεμεσού, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί του Ακρίτα Χλώρακας (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0.

Χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν αρκετά μοιρασμένο με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο. Οι πρωταθλητές ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ είδαν την αντίπαλο τους να έχει κάποιες ακόμη κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει τα τέρματα της. Κάτι που δεν έκανε πράξη, ενώ από τη στιγμή που και οι ίδιοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, ο Απόλλων βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, έχοντας μείνει αρκετά μακριά από την κορυφή και την Πάφο. Επικράτησε στα τρία από τα έξι φετινά εντός του στη διοργάνωση, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Ξένο σώμα αποτελεί ο Ερβίν Ογκεντά, ο οποίος θα προπονείται μόνος του από εδώ και πέρα και στις αρχές του νέου έτους αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν, μετά και το πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο υπέπεσε. Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει τιμωρία ο Βουκάσιν Γιοβάνοβιτς, οπότε και ο Πεϊμπέρν θα ξεκινήσει βασικός διπλά στον Ρομπέρζ.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-3 από τον ΠΑΟΚ, σε φιλική αναμέτρηση. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 32′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 73′.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕ Λεμεσού, μετά και από εκείνες κόντρα σε Πάφο (1-3 εντός) και ΑΕΚ Λάρνακας (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε την Ανόρθωση, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Μπήκε πιο δυναμικά, ωστόσο δεν ήταν ικανή να απειλήσει ιδιαίτερα την Ανόρθωση, η οποία σταδιακά βρήκε τα πατήματα της και λίγο πριν την ανάπαυλα πήρε και το προβάδισμα. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να είναι πιο επικίνδυνη αυτή τη φορά, όμως στην πιο αξιόλογη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, ο Μιραλάς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 65ο λεπτό, οπότε και τίποτε δεν άλλαξε στο σκορ μέχρι και το φινάλε.

Παραμένει έτσι στους 14 βαθμούς, μετά και τις δώδεκα πρώτες στροφές. Ευελπιστεί τώρα να επιστρέψει στις επιτυχίες, καθώς έχει μείνει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Πήρε αποτέλεσμα στις τέσσερις από τις έξι φετινές της εξόδους (2-2-2). Μεσοβδόμαδα, ηττήθηκε με 0-3 από τον ΠΑΟΚ, σε φιλική αναμέτρηση.

Στο φιλικό αυτό, ένιωσε ενοχλήσεις ο Αλεξάντερ Κατσάνικλιτς και τέθηκε νοκ άουτ για το σημερινό ντέρμπι. Εκτός αποστολής έμειναν και οι Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Ντοναλντόνι και Παντελή.