* Επαναληπτικός αγώνας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο μετά τα δύο παιχνίδια και οι δύο ομάδες έχουν ίδιο αριθμό εκτός έδρας τερμάτων, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι.

* Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Αστάνα.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Χάποελ Μπερ Σεβά – ΑΠΟΕΛ 2-2): Ο ΑΠΟΕΛ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο (13’, 28’), με την Χαποέλ να μειώνει στο 42’ και τελικά να ισοφαρίζει στο 70ο λεπτό.

ΑΠΟΕΛ (55)

Ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε πολύ κοντά στο να πάρει σκορ πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι, αφού μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο ημίωρο του αγώνα με πέναλτι του Μοραϊς στο 13’ και με τον Ντελατόρε στο 28’. Αλλά στη συνέχεια πλήρωσε κάποια λάθη του γκολκίπερ της, Βάτερμαν, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ και την ισοφάριση, το πρώτο στο 42’ και το δεύτερο στο 70’, κινδυνεύοντας ακόμη και με ήττα. Βέβαια χειρότερο όλων ήταν η αποβολή του βασικού της επιθετικού Ντελατόρε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο τεχνικός της, Μπρούνο Μπαλταζάρ, ξεκαθάρισε πως η ομάδα του δεν πρόκειται να παίξει για την ισοπαλία, παρόλο που ευνοείται με το 0-0 και το 1-1, λέγοντας πως όποιος παίζει για το Χ, καταλήγει να χάνει! Και όπως είπε περιμένει από την αντίπαλο τους να ρισκάρει στο παιχνίδι της και να παίξει επιθετικά, αφού χρειάζεται σίγουρα γκολ, κάτι που μπορούν να εκμεταλλευτούν οι ίδιοι. Και φυσικά στήριξε τον τερματοφύλακα της ομάδας του, Βάτερμαν, λέγοντας πως δεν κατανοεί τον λόγο για τον οποίο δέχεται έντονη κριτική. Παραδέχθηκε πως δεν είναι στο επίπεδο που έχουν συνηθίσει οι οπαδοί, αλλά βελτιώνεται συνεχώς και μάλιστα χαρακτήρισε την εμφάνιση του στο πρώτο παιχνίδι ως ένα από τα καλύτερα του το τελευταίο διάστημα!

Ο Αλωνεύτης (ΜΕ) εξακολουθεί να είναι τραυματίας και τιμωρημένος είναι ο Ντελατόρε (ΕΠ), με τον Μπαλταζάρ να δηλώνει πως το κενό θα καλυφθεί εκ των έσω. Ο Καρλάο (ΑΜ) επέστρεψε από το ταξίδι που πήγε στην πατρίδα του επειδή γέννησε η γυναίκα του και υπολογίζεται.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ο ΑΠΟΕΛ έφερε 2-2 εκτός με την Χάποελ Μπερσεβά για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Εχει 2/2 N/G εντός.

Το ΑΠΟΕΛ – Χαποέλ Μπερ Σεβά παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (130)

Η Χαποέλ Μπερ Σεβά μάλλον ευχαριστημένη πρέπει να αισθάνεται μετά το 2-2 που έφερε στο πρώτο παιχνίδι, τουλάχιστον έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Μπήκε «κοιμισμένη», ίσως επηρεασμένη από τη φημολογία σχετικά με αναβολή του αγώνα για εξωαγωνιστικούς λόγους και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης! Αλλά στο 42ο λεπτό ο Ογκού την έβαλε πάλι μέσα στο παιχνίδι, μειώνοντας στο σκορ, ενώ ισοφάρισε στο 70’ με τον Ενγουακάμε.

Ο προπονητής της, Μπαράκ Μπακχάρ, ξεκαθάρισε στη χθεσινή του συνέντευξη Τύπου πως η ομάδα του θα μπει επιθετικά από την αρχή. Βέβαια αναγνώρισε πως ο αντίπαλος τους είναι μία έμπειρη ομάδα, με πλούσιες ευρωπαϊκές εμπειρίες και θα έχει και την συμπαράσταση του κοινού του σε ένα «καυτό» γήπεδο. Αλλά είναι σίγουρος πως οι ποδοσφαιριστές του θα το αντιμετωπίσουν και αυτό. Μαζί του συμφώνησε και ο παίκτης του, Μπεν Μπασάντ, που ήταν μαζί του, λέγοντας πως όλοι τους αντιμετωπίζουν την αναμέτρηση σαν τελικό, έχουν προετοιμαστεί στην τακτική και θα παλέψουν για το αποτέλεσμα που χρειάζονται.

Δεν έχει κάποιο νεότερο πρόβλημα απουσιών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Χαποέλ Μπερ Σεβά έφερε 2-2 εντός με τον ΑΠΟΕΛ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Εχει 5/6 G/G στα τελευταία της παιχνίδια.